3. března 2017 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzi sahají po Opelu. Převzetí německé automobilky je na spadnutí

Opel, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opel, ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Zřejmě už příští týden bude jasno o tom, zda vznikne nová evropská dvojka mezi výrobci automobilů. Francouzský koncern PSA, který vyrábí peugeoty a citroëny, intenzivně vyjednává o převzetí německé automobilky Opel.

Zájem Francouzů není nijak překvapivý, PSA dokonce v únoru vyjednávala i se zástupci německé vlády, jimž přislíbila, že továrny Opelu ponechá v Německu. Nyní podle informací agentury Bloomberg směřuje obchod k dohodě.

Smlouva může být podle důvěryhodného zdroje podepsána už příští týden. To byl ostatně původní plán: stihnout vše před slavným autosalonem v Ženevě, který začíná 9. března.

Opel je evropskou divizí americké automobilky General Motors, v Německu dává více než osmnácti tisíců lidí. I proto se o obchod zajímala německá vláda.

Automobilka má továrny také v Rakousku, Maďarsku, Polsku, Španělsku a v Británii, kde působí pod značkou Vauxhall. Podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters se v rámci rozhovorů o převzetí jedná o snižování počtu zaměstnanců i závodů a v centru pozornosti jsou v tomto směru dvě továrny divize Vauxhall v Británii.

Mluvčí britské vlády v sobotu uvedl, že premiérka Theresa Mayová se kvůli plánovanému převzetí Opelu setká s generálním ředitelem PSA Carlosem Tavaresem.

Karl-Thomas Neumann, výkonný ředitel Opel Group, pózuje s automobilem roku.
Auto roku 2016 z boku.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz