30. června 2017 19:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzská divize Volkswagenu dlouhodobě nadhodnocovala údaje o prodejích

Volkswagen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen | foto: Reuters

BERLÍN Francouzská divize německé automobilové skupiny Volkswagen vykazovala po léta do ústředí skupiny ve Wolfsburgu nadhodnocená čísla o prodeji. S odkazem na zprávu o interním auditu Volkswagenu to v pátek napsal německý týdeník Der Spiegel. Francouzská pobočka tím budila zdání, že si vede lépe, než tomu ve skutečnosti bylo. Spiegel odhalení této praxe spojuje s nedávným odchodem šéfa francouzských aktivit Volkswagenu.

Auditoři podle týdeníku zjistili značné množství automobilů, které si jejich majitelé zaregistrovali „několik měsíců, a dokonce i let“ poté, co jejich dodávky francouzská divize vykázala. Normálně trvá registrace několik týdnů. Na některá vozidla vykazovaná jako dodaná přitom neexistovala ani kupní smlouva. Podle týdeníku se falšované údaje týkaly téměř 800.000 vozů.

Mluvčí Volkswagenu ve wolfsburském ústředí se k článku týdeníku odmítl agentuře Reuters vyjádřit. Uvedl, že společnost „interní dokumenty nekomentuje“.

Nesrovnalosti ve francouzské divizi začaly podle Spiegelu v roce 2010. Týkaly se jak vozů vlajkové značky VW, tak automobilů české Škody, luxusní divize Audi i španělského Seatu.

Šéf skupiny Matthias Müller dostal zprávu auditorů 24. dubna. Následující měsíc odešel z funkce šéf francouzské pobočky Jacques Rivoal, napsal časopis. Volkswagen tehdy k jeho rezignaci jen sdělil, že k ní vedly „rozdílné názory na strategii“.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.