Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzská vláda by měla začít šetřit, shodli se učetní

Francouzský prezident François Hollande odsoudil brutální napadení mladého Roma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident François Hollande odsoudil brutální napadení mladého Roma. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francouzská socialistická vláda bude muset příští rok sáhnout k "bezprecedentním" úsporám včetně snižování počtu státních zaměstnanců, pokud chce snížit deficit tak, jak se zavázala Evropské unii.

Uvádí to zpráva Nejvyššího účetního dvora. Podle ní bude muset vláda letos ke splnění rozpočtového cíle najít šest až deset miliard eur (až 255 miliard Kč), v roce 2013 už ale bude muset úsporami a daněmi získat navíc 33 miliard eur, tedy 3,3 procenta vládních výdajů.

Snížení rozpočtového deficitu

Vláda prezidenta Françoise Hollandea se zavázala, že v letošním roce sníží rozpočtový deficit na 4,5 procenta hrubého domácího produktu z loňských 5,2 procenta, a pro příští rok slibuje dosažení klíčové evropské hranice tří procent HDP. Předpokládala přitom ale zřetelně rychlejší ekonomický růst, než jaký se rýsuje. Ministr financí Pierre Moscovici dnes řekl, že ve středu předloží rozpočtové úpravy, které budou počítat s realističtějšími tempy růstu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rok 2013 bude klíčový. Dosáhnout rozpočtového cíle bude kvůli zhoršení ekonomiky mnohem těžší, než se čekalo," řekl na tiskové konferenci předseda účetního dvora Didier Migaud. "Vyžádá si to vedle zvýšení daní bezprecedentní škrty ve veřejných výdajích, a pokud chce mít vláda prostor pro manévrování v platech, bude muset snížit celkový počet státních zaměstnanců," dodal Migaud, jehož minulý prezident Nicolas Sarkozy v zájmu nadstranickosti úřadu jmenoval z řad socialistů.

Migaudova doporučení se ale Hollandově vládě líbit příliš nebudou. Hollande vyhrál v květnových volbách především proto, že slíbil ukončit škrtání ve veřejných výdajích a nastartovat ekonomický růst. Ještě do červnových parlamentních voleb ale podle agentury Reuters tajil, že v rozpočtu zejí kvůli stagnaci ekonomiky stále větší díry. Také rušení míst ve státním sektoru bude pro tradičně etatistickou francouzskou společnost téměř nemyslitelné, třebaže země už má spolu s Dánskem nejvyšší podíl vládních výdajů na ekonomice v celé Evropě.

Ozdravení financí

Účetní dvůr upozornil na to, že splnit cíl snížení deficitu příští rok ke třem procentům HDP je pro důvěryhodnost země zvláště důležité. Konstatoval také, že veřejný dluh na konci tohoto roku vystoupá už na 90 procent HDP, což je podle ekonomů úroveň, nad níž už zadluženost dopadá negativně na ekonomický růst. "Pokud se růst dluhu nezpomalí, budou investoři žádat k výnosům státních dluhopisů rizikovou přirážku, což zdraží dluhovou službu a dál omezí prostor pro manévrování," uvedla instituce.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Výpadky v rozpočtu jsou důsledkem oslabování ekonomického růstu, jehož tempo v tomto roce dvůr odhadl na 0,4 procenta proti vládou předpokládaným 0,7 procenta. Příští rok čeká dvůr růst jen o jedno procento, zatímco vláda zatím odhadovala 1,75 procenta.

V úterý by měl francouzský premiér Jean-Marc Ayrault nastínit, jakými způsoby chce vláda veřejné finance ozdravit. Hollandovy předvolební sliby mluvily hlavně o vyšším zdanění bohatých, to ale podle ekonomů podstatnější zvýšení příjmů nevynese.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Prodej ovoce a zeleniny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Prodej ovoce a zeleniny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Prodej ovoce a zeleniny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.