Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzské firmy v Česku: Nedostatek pracovních sil nám brání v rozletu

K největším francouzským investicím v Česku patří továrna TPCA v Kolíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K největším francouzským investicím v Česku patří továrna TPCA v Kolíně. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Francie je pro Česko pátým největším obchodním partnerem, působí zde asi pětistovka francouzských firem. Ty vidí naši zemi převážně jako perspektivní trh a mnohé chystají expanzi.

Ve větším rozmachu brání francouzským firmám v Česku překážky, jako je nedostatek pracovních sil nebo komplikovaný daňový a právní systém. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Francouzsko-české obchodní komory u příležitosti 20. výročí jejího vzniku.

Zástupci francouzských společností jsou vesměs optimističtí a považují český trh za atraktivní i do budoucna s tím, že očekávají ekonomickou expanzi, a tudíž i růst příležitostí pro vlastní rozvoj.

Pozitivně vnímají firmy i politickou stabilitu v Česku. Vysoce si pak cení kvality místních dodavatelů, kterou považuje za pozitivní vůbec největší počet dotazovaných. V průzkumu odpovídalo 101 zástupců firem, 87 z nich dodavatele pochválilo.

Pracovní síla s otazníkem

Zástupci francouzských firem většinou pozitivně hodnotí i kvalitu pracovní síly. Že se za posledních dvacet let zlepšila, se domnívá 78 procent respondentů.

Zároveň si však v odpovědi na jinou otázku téměř 22 procent respondentů myslí, že kvalita pracovní síly je stále překážkou pro růst jejich firmy na našem území. Dostupnost pracovní síly vnímá negativně 33 procent firem.

Mezi těmito překážkami je ovšem kvalita pracovní síly až na pátém místě, hlavním problémem je její nedostatek. Myslí si to téměř 41 procent zástupců, další v pořadí jsou silná konkurence, slabá poptávka a složitá legislativa – tu považuje za překážku 28 procent dotazovaných.

„Je pozitivní, že firmy v našem průzkumu vnímají českou ekonomiku jako atraktivní trh a plánují zde svůj další rozvoj. Zároveň ale respondenti poukazují na nedostatek kvalifikované pracovní síly, který považují za potenciální překážku dalšího růstu. Na tuto oblast bude třeba se zaměřit, pokud chce Česká republika zůstat i nadále atraktivním teritoriem pro zahraniční investory,” komentuje výsledky Constantin Kinský, předseda Francouzsko-české obchodní komory.

Nízká mobilita

Ruku v ruce se stížnostmi na nedostatek pracovní síly ale nejde snaha o její vytváření. Jen pět procent firem totiž chystá v příštích třech letech podle průzkumu přímé investice do kvality zaměstnanců. Firmy by také mohly kýžené pracovníky získávat jiným způsobem než jejich výchovou.

Respondenti se shodli, že v Česku je stále nízká mobilita zaměstnanců. Podle zhruba 56 procent dotazovaných se za posledních 20 let nijak zásadně nezměnila, asi 39 procent se domnívá, že se zlepšila. Zástupci firem se většinou – ze 78 procent – také domnívají, že se zlepšila jazyková vybavenost zaměstnanců, což je ve dvacetiletém horizontu jistě pravda.

Nicméně tento výsledek kontrastuje s nářkem především zástupců průmyslových firem, kteří naopak žehrají na nedostatečné jazykové znalosti dnešních absolventů škol.

Chybí podpora státu

Vedle dostupnosti pracovních sil a složité legislativy patří k nejkritizovanějším kritériím v hodnocení České republiky i ochota státu k veřejné podpoře investic. Možná i proto v průzkumu 54 firem ze 101 zúčastněných uvedlo, že neplánuje v následujících třech letech žádné investice, a to navzdory všeobecně očekávanému ekonomickému růstu.

Slabší podpora investic mimo jiné znamená, že není jisté, zda se podaří napodobit některé úspěšné francouzské investice v Česku. Ty největší putovaly do finančního sektoru ze strany bank Société Générale a BNP Paribas, ale také do automobilového průmyslu, kde patří k nejvýznamnějším investice do továrny TPCA v Kolíně a aktivity koncernů Valeo a Faurecia coby subdodavatelů automobilek.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....