Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzští dělníci šli do naha. Bojí se propouštění

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Pracovníci francouzské továrny, která se potýká s dopady hospodářské krize, se odhodlali k odvážnému řešení svých pracovních problémů. Aby zachránili víc než dvě stě pracovních míst určených ke zrušení, nechali se vyfotografovat do erotického kalendáře.

Zaměstnanci z továrny v Chaffoteaux at Maury v Bretani chtějí takto vydělané peníze použít na financování cesty do Itálie, kde hodlají protestovat před mateřskou společností svého závodu. Společnost Ariston Thermo Group vyrábí ve francii bojlery a loni se rozhodla svou místní pobočku zrušit.

"Chceme ukázat, že tady jsou lidé, kteří jsou pro záchranu svých pracovních míst odhodláni udělat cokoli," řekla agentuře Reuters Brigitte Coadicová, která pracuje v odborové organizaci CGT v továrně v Chaffoteaux at Maury a přišla na nápad s nafotografováním kalendáře.

Nudistický kalendář francouzských dělníků se na trhu objeví v následujících týdnech a má ambice stát se v tomto tržním segmentu trhákem. Majitel kalendáře bude mít možnost prohlédnout si třináct nahých mužů, jejichž intimní partie budou překrývat rozličné předměty, například masky nebo helmy. Francouzští zaměstnanci se přitom v poslední době uchylují k neobvyklým formám protestů.

Odboráři nedávno hrozili únosem manažerů některých firem, jinde zas došlo na výhrůžky znečištěním řeky Seiny. Módní je i tradiční způsob francouzských protestů, který spočívá ve vysypávání produktů všeho druhu nejlépe v centrech velkých měst nebo na dálnicích.

Dělníci z Chaffoteaux et Maury však zdůrazňují, že jejich protest je zcela mírumilovný. "Nechceme nic ničit. Chceme ukázat, čeho jsme schopní a ukázat managementu, že když si nás ponechají, dokážeme na sebe strhnout velkou mediální pozornost, která se může přetavit v něco pozitivního," zdůrazňuje odborářská aktivistka Coadicocvá.

K nápadu vyrobit nudistický kalendář inspiroval odborářku podobný projekt ragbistů z pařížského klubu Stade Francais. Sportovci se pro kalendář s názvem "Bohové ze stadionu" nechali nafotit nazí jen s decentně nasvícenou muskulaturou. V projektu francouzských dělníků však lze vystopovat také inspiraci britským projektem "Holky z kalendáře", pro nějž se nechaly nafotit decentní dámy z Yorkshirského ženského institutu a výtěžek z prodeje věnovaly na charitu.

Francouzům jistě neunikl ani britský film Do naha! z roku 1997, v němž se frustrovaní hutníci bez práce rozhodli nastudovat striptérské vystoupení a vydělat si tak na živobytí.

Definitivně se však dělníci rozhodli k nafocení kalendáře až letos v létě, kdy italský vlastník jejich továrny oznámil, že propustí 204 z 250 zaměstnanců své pobočky.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!