2. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzští herci mají příliš vysoké příjmy, filmy však nevydělávají

Jean-Paul Belmondo ve svém zatím posledním filmu Muž a jeho pes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Paul Belmondo ve svém zatím posledním filmu Muž a jeho pes | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Ve francouzských médiích vypukla polemika, proč mnozí francouzští herci mají ve Francii příliš vysoké příjmy, vyšší než dostávají v USA. Francouzské filmy tak podle kritiků současného financování místní kinematografie nebývají rentabilní, přestože na jejich tvorbu jdou i státní dotace.

Světově proslulí herci jako Vincent Cassel, Jean Reno, Marion Cotillardová, Gad Elmaleh, Guillaume Canet, Audrey Tautouová či Léa Seydouxová dostávají za roli ve francouzském snímku 500.000 až dva miliony eur (12,6 milionu až 50,2 milionu korun). U role v americkém filmu se ale podle deníku Le Monde spokojí s 50.000 až 200.000 euro. Průměrné náklady na natočení francouzského filmu, který je zpravidla určen jen pro místní trh, jsou 5,4 milionu eur. Vyšší náklady mají ve světě už jen velká americká studia, jejichž snímky se ale prodávají i v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechny francouzské filmy natočené v roce 2012 byly podle Le Mondu bez ohledu na jejich případný divácký úspěch prodělečné.

Štědré dotace

Přeplácení herců a další přílišné náklady na natáčení umožňuje ve Francii systém financování kinematografie, který čerpá ohromné prostředky v podobě přímých dotací od státních subjektů a nepřímých dotací od soukromých televizních stanic, které jsou povinné investovat do místní filmové tvorby, tvrdí francouzský distributor a producent Vincent Maraval, který založil distribuční filmovou společnost Wild Bunch.

Kritika financování místní kinematografie zazněla v době, kdy se v médiích i na politické scéně debatuje o tom, jak hodnotit chování francouzských herců, kteří se ve snaze odvádět nižší daně stěhují do zahraničí. Debatu vyvolalo nedávné oznámení velmi dobře placeného Gérarda Depardieua, že se stěhuje do Belgie. Podobně se již dříve ale podle Le Mondu zařídili mnozí další herci, například Alain Delon, Johnny Hallyday či Dany Boom.

ČTK, Lidovky.cz