7. ledna 2014 12:55, aktualizováno  16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Francouzští odboráři propustili zadržované manažery

Pokus výrobce pneumatik Goodyear zavřít továrnu ve městě Amiens vyvolal násilné protesty francouzských odborářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokus výrobce pneumatik Goodyear zavřít továrnu ve městě Amiens vyvolal násilné protesty francouzských odborářů. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Noc v továrně výrobce pneumatik Goodyear na severu Francie museli strávit dva její manažeři, které více než 24 hodin zadržovali zaměstnanci na protest proti chystanému uzavření provozu. Podle serveru CNN byli manažeři propuštěni v úterý odpoledne.

Spory kolem ztrátové továrny ve městě Amiens trvají již nějakou dobu. Největší americký výrobce pneumatik Goodyear se závod pět let snažil prodat nebo v něm omezit výrobu. Pokusy o uzavření továrny přitom poznamenaly násilné protesty, znepokojivá vyjádření vlády v Paříži a zdlouhavá procedura propouštění pracovníků.

Továrna, jejíž uzavření bylo oznámeno před necelým rokem, zaměstnává 1173 lidí. V pondělí dopoledne zaměstnanci v továrně zadrželi ředitele výroby Michela Dheillyho a šéfa lidských zdrojů Bernarda Glessera. Dotyční noc strávili v zasedací místnosti.

Pokus výrobce pneumatik Goodyear zavřít továrnu ve městě Amiens vyvolal násilné protesty francouzských odborářů.

Pokus výrobce pneumatik Goodyear zavřít továrnu ve městě Amiens vyvolal násilné protesty francouzských odborářů.

"Nebudou propuštěni, dokud nezačnou vyjednávání s minimálním množstvím záruk," sdělil v úterý ráno agentuře AFP zmocněnec francouzského odborového svazu CGT Mickaël Mallet.

Zadržovaní ředitelé podle něj měli dostatek jídla i pití a své mobilní telefony, aby se mohli spojit se svými rodinami. Po areálu továrny se prý mohli pohybovat, nesměli ho ale opustit. Kromě nich prý noc v areálu strávilo až 150 zaměstnanců. Po čtvrté hodině uvedl server CNN, že manažeřům bylo umožněno  odpoledne odejít.

ČTĚTE TAKÉ:

Protestní zadržování řídících pracovníků firem ve Francii není novinkou, píše agentura AP. Podobné incidenty obvykle trvají od několik hodin po několik dní. Podle francouzských zákonů za něj hrozí trest pěti let vězení a pokuta 75 tisíc eur (zhruba dva miliony korun), pokud šéfové místo svého nedobrovolného pobytu opustí do týdne.

Stíháni však pracovníci obvykle nejsou.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.