Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Franšízy? Obcím vadí silný tlak České pošty. Je to diktát, říkají

Velikost trhu listovních zásilek je odhadována na 430 milionů kusů, respektive... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikost trhu listovních zásilek je odhadována na 430 milionů kusů, respektive... | foto: MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK

PRAHA Ještě před čtyřmi lety měli v Kořenově tři poštovní budovy. Po dohodě s Českou poštou je sjednotili do jedné. Obec do moderního sídla investovala 750 tisíc korun ze svého rozpočtu. Zároveň dostala příslib, že nejméně deset let jejich pobočku nikdo nezruší. Jenže přesně to se stalo.

Starostu Kořenova letos navštívila zástupkyně České pošty. Oznámila mu plán nahradit dosavadní kamennou provozovnu franšízou v místní Jednotě. Vedení obce se přístup státního podniku nelíbí. Ten si ale vytkl za cíl přeměnit většinu pošt na partnerské pobočky.

„Lidé z České pošty se předem dohodli s Jednotou, ale její prodejna je na nevyhovujícím místě. Pokud budou poštovní služby fungovat právě tam, klesne její využití o 60 až 70 procent,“ tvrdí místostarosta Kořenova Stanislav Pelc.

On i další zastupitelé obcí z Jizerských hor poukazují na někdy neférové praktiky, které ČP při vyjednávání o proměně pobočkové sítě dle nich používá. „Vůbec s námi nejednali. Ze strany pošty to byl diktát. Navíc nepředložili ekonomické podklady, které by jednoznačně ukázaly, že je provoz poštovní pobočky v Kořenově nevýhodný,“ zlobí se Pelc.

Jeho slova potvrzuje starostka nedalekých Pasek nad Jizerou Hana Růžičková. I v její obci má klasická pobočka zaniknout. „Měli jsme jednání se zástupci České pošty. Na něm nám prostě nadiktovali termín, odkdy dojde ke změně provozovny,“ říká.

V Pasekách je situace ještě složitější než v Kořenově. Zdejší samoobsluhu totiž neprovozuje COOP, s nímž je pošta dohodnuta na sdílení poboček v rámci projektu Partner. „Náš obchod provozuje soukromník a ten má svých starostí dost. Sloužit ještě jako pošta se mu tedy nechce,“ upřesňuje Růžičková.

Dopis ministrovi

Zastupitelé navíc vytýkají plánům pošty nekoncepčnost. „Vypadá to, že si prostě nakreslili kruh a v něm se rozhodli pošty plošně zrušit, aby dosáhli na požadovaný počet zřízených franšíz,“ míní Pelc.

Proto se rozhodli, že se společně s dalšími podobně postiženými obcemi spojí a napíšou dopis ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).

Poslanec Václav Horáček (TOP 09) tvrdí, že je státní podnik s převodem poboček na partnerské ve skluzu. To by vysvětlovalo, proč nyní pošta na obce tak tlačí. „Počítali, že zavedou 250 franšíz ročně. Do září jich bylo Českou poštou nasmlouváno 25. Města a obce se tvrdě brání, protože podmínky, které pošta v této chvíli nabízí, nejsou především pro malá města přijatelné,“ míní.

Opačnou zkušenost mají v jiné příhraniční obci. Starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinlet si spolupráci se státním molochem nemůže vynachválit. „Před několika lety jsme s poštou udělali velice solidní dohodu. Zachovali jsme pobočku, které hrozilo zrušení, a díky přechodu na franšízu máme dokonce širší služby než tady předtím byly,“ řekl LN.

Podmínky se podle něj od té doby nezhoršily. „Pošta nám dává finanční paušál, který pokryje zhruba sedmdesát procent platu paní poštmistrové,“ dodal.

Ministr vnitra Chovanec projekt Pošta Partner nedávno ve sněmovně hájil. „Franšízy přece fungují ve všech západoevropských zemích. Pouze se přibližujeme tomu, co je standardní v západní Evropě, v Německu, Rakousku, a chceme tím šetřit peníze,“ řekl. Resort proto pozval zástupce Svazu měst a obcí a Asociace krajů, aby mohli nahlížet do hospodaření pošty a mluvit do příprav partnerských poboček. „Starostové, ale i poslanci a senátoři budou mít blíže k tomu, aby poštu kontrolovali,“ dodal Chovanec.

Příští rok plus dvě stovky?

V polovině září pošta oznámila, že chce do konce letošního roku zdvojnásobit počet partnerských poboček. V současnosti jich v republice provozuje 60, posledním dnem tohoto roku jich ale má být rovných 120. Podnik se ohání tím, že podmínky upravil tak, aby byly pro obce výhodnější. „Snížili jsme například požadavky na povinná pojištění, která dosud některé obce odrazovala. Upravili jsme také logo pošty Partner, aby se shodovalo s logem klasických poštovních poboček,“ řekl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Podle něj v příštím roce přibude dalších 150 až 200 franšíz. V horizontu deseti let má být partnerských provozoven pošty přes 2500 z 3200 doposud fungujících poboček. Od redukce počtu klasických kamenných pošt se bude odvíjet chystané propouštění. Firma v nedávné době hovořila o zhruba 3000 lidech, kteří její řady opustí.

Poslanec Horáček ale tvrdí, že jsou takové plány jen obtížně realizovatelné. „Myslím, že jsou to naprosto nereálná a zavádějící čísla,“ tvrdí.

Firma v číslech

Vláda nedávno projednala analýzu současného stavu této státní firmy. Lidové noviny mají materiál k dispozici:

  • Stav pobočkové sítěk srpnu 2015. Počet pošt – 3156. Počet pošt Partner – 60. Celkem provozoven – 3216.
  • Dále pošta provozovala86 výdejních míst. Ta ale podle vyhlášky nejsou považována za pošty.
  • Největší množství pošt má pouze jedinou přepážku (48 %), dvě až tři přepážky má asi třetina poboček (32 %). Čtyři až šest přepážek má desetina pošt (10 %).
  • Nejvíce Česká poštavydává na osobní náklady (66 %) a na údržbu a provoz svých budov (13 %). Nezanedbatelnou částku představují výdaje na IT (8 %).

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...