Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Druhé pololetí přinese zpomalení

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zveřejněný HDP Německa trhy nepotěšil. Růst největší evropské ekonomiky oproti prvnímu čtvrtletí na úrovni 0,1 % zaostal i za nejpesimističtějšími odhady mezi analytiky. Nepříznivá data ale chodila napříč celou Evropou. A údaj za celou eurozónu obrázek zpomalující ekonomiky jen potvrdil.

Česko si ve druhém čtvrtletí vedlo o něco málo lépe než Německo, když se jeho hrubý domácí produkt zvýšil o 0,2 %. Motorem pro české hospodářství je německá ekonomika. Evropské lokomotivě ale dochází pára, a to se nepříznivě dotýká našich podniků.

Bohužel nelze vyloučit, že se ve druhé polovině roku německá mašina zcela nezastaví. Je tedy poměrně dost pravděpodobné, že mnoho analytiků a ekonomů začne přehodnocovat své růstové vyhlídky směrem dolů.

V současnosti zde existují spíše faktory, které takovému scénáři nasvědčují. Tahoun globální ekonomiky Čína přibrzďuje a evropské země či Spojené státy jsou nuceny snižovat své obrovské dluhy, což se negativně odrazí i na jejich samotném ekonomickém růstu.

Horší vývoj v zahraničí se tak podepíše i na výkonnosti českého hospodářství. Kromě slabšího HDP by se situace mohla opět začít zhoršovat i na trhu práce, kterému se během první poloviny slušně dařilo.

Od domácí poptávky, zejména spotřeby domácností, podporu růstu očekávat nemůžeme. Poptávkové inflační tlaky tak díky tomu v ekonomice neexistují a nehrozí ani z titulu vyšších mzdových nákladů. Tento vývoj celkově naznačuje, že pro brzké a rychlé zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB ten správný čas ještě nenadešel.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!