9. února 2012 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: ECB je připravena k boji

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

Evropská centrální banka s Mariem Draghim u kormidla dvakrát snížila svoji klíčovou sazbu na 1,0 % a poskytla bankovnímu sektoru téměř 500 miliard eur prostřednictvím tříletých repo operací. Po sérii opatření je tak nyní čas na určitou odezvu ze strany trhů a poté vyhodnocení, zda je zapotřebí ekonomiku dále stimulovat.

Čtvrteční zasedání Evropské banky tak s největší pravděpodobností nové kroky nepřinese, o to však bude důležitější následná tisková konference, která by mohla naznačit, jak banka současnou situaci vnímá.

Uskutečněný tříletý tendr vedl k určitému zlepšení sentimentu, který se projevil v poklesu výnosů na peněžním a dluhopisovém trhu s tím, jak investoři investovali volné prostředky do finančních instrumentů. Hlavním záměrem tohoto opatření je především zabránit zastavení úvěrování ekonomiky.

Čísla o měnových agregátech za leden k dispozici prozatím nemáme, ale z prosincových údajů bylo patrné zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů a celkově jejich omezování. To by mělo toto opatření změnit. Důležité také bude, zda pozitivní data z počátku roku budou pokračovat i během následujících měsíců. Na to vše si bude muset Evropská centrální banka ještě počkat.

Banka ale se svojí palebnou silou není rozhodně u konce. Již na konci února nabídne další finanční likviditu v druhém kole tříletého repo tendru. Kromě toho má prostor pro další snížení úrokových sazeb a nesmíme ani zapomínat na odkup státních dluhopisů zemí eurozóny. Zdá se tedy, že Evropská banka je na další boj s nepřízní trhu a ekonomiky připravena, ale nyní bude vyčkávat, jak její soupeři zareagují.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?