1. března 2012 17:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Injekce pro bankovní sektor

Úplatek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jednou z nejsledovanějších událostí tohoto týdne bude druhé kolo tříletého repo tendru Evropské centrální banky na dodávku další likvidity na finanční trhy. První kolo se konalo na konci loňského roku a banky si jeho prostřednictvím vypůjčily bezmála 500 miliard eur.

Hlavním záměrem těchto operací je poskytnout bankovnímu sektoru prostředky, které banky následně dál půjčí nefinančním institucím. Jinak řečeno se jedná o snahu Evropské centrální banky podpořit úvěrování ekonomiky. V závěru roku se totiž kreditní podmínky bank výrazně zpřísnily, a hrozil takzvaný credit crunch neboli zastavení úvěrování ekonomiky.

Pondělní data za leden 2012 ale tyto domněnky zčásti vyvracejí. Ukázalo se, že prosincový propad úvěrů nefinančním společnostem již nepokračoval, a úvěry domácnostem se dokonce zvýšily. Zdá se tak, že tříletý repo tendr přináší kýžené ovoce.

Zásadní otázkou je, jaký bude výsledek jeho plánovaného druhého kola. Rozmezí odhadů pro celkovou alokaci je opravdu široké a hovoří se dokonce až o jednom bilionu eur.

Předpovídat skutečný zájem ze strany finančních institucí je velmi těžké, přesto odhady našich kolegů ze Société Générale jsou mnohem konzervativnější, když předpokládají alokaci prostředků v objemu 300 až 400 miliard eur.

I tak se jedná o velké množství peněz, které musí bankovní systém absorbovat. Konsenzus analytiků se pohybuje v blízkosti 500 miliard eur. Naplnění odhadů Société Générale či případně ještě nižší objem požadovaných prostředků by mohl na trzích vyvolat dokonce krátkodobou negativní reakci.

MIROSLAV FRAYER, analytik KB

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!