23. února 2012 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Krok správným směrem?

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

Evropští představitelé se v pondělí dohodli na poskytnutí finančních prostředků Řecku ze záchranného fondu EFSF v celkovém objemu 130 miliard eur. Účast MMF je podmíněna snížením celkového dluhu na 120,5 procenta HDP v roce 2020.

Vezmeme-li v potaz současnou úroveň dluhu na 160 procentech, negativní hospodářský růst v následujících letech či nejistotu pramenící z dubnových voleb, je stanovený cíl velkou výzvou.

Řekové rozhodně pondělním rozhodnutím nemají zdaleka vyhráno. Navržené změny budou muset být schváleny parlamenty jednotlivých zemí eurozóny a zároveň finanční prostředky nebudou poskytnuté najednou v celém objemu.

V první fázi půjde o částku, která pokryje splatnost březnových dluhopisů, v dalších krocích pak budou komisaři z EU a MMF posuzovat plnění stanovených podmínek. A to by mohlo na trzích opět rozčeřit vody.

Velkou neznámou bude důvěra soukromých investorů. Ti budou požadovat výrazné zlepšení fundamentů, než opět zainvestují do řeckých státních dluhopisů. Země má zhruba tři roky na to, aby investory přesvědčila. V opačném případě zůstanou Řekům brány finančních trhů nadále zavřené.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz