1. září 2011 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Na USA míří silná bouře

Krize otřásla pozicí dolaru jako mezinárodní měny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize otřásla pozicí dolaru jako mezinárodní měny. | foto: Shutterstock

Spojené státy se připravují na klíčové údaje z trhu práce, které budou zveřejněny v pátek. Trhy budou ale již ve středu bedlivě sledovat jejich předskokana v podobě ADP reportu, který informuje o počtu nově vytvořených pracovních pozic v soukromém sektoru. Páteční údaje zahrnují navíc i informace z veřejného sektoru.

Čísla do určité míry indikují stabilizaci na americkém trhu práce, nicméně rozhodně nemůžeme hovořit o zlepšujících se tendencích a viditelný obrat k lepšímu zřejmě nepřinesou ani následující měsíce a čtvrtletí. Předstihové indikátory totiž růžovější obrázek pro největší světovou ekonomiku prozatím nevěstí.

Velkou zátěží jsou pro Spojené státy bobtnající dluhy, za které je agentura Standard & Poor’s odměnila nižší ratingovou známkou. Nutná rozpočtová restrikce se ale rok před tamějšími volbami současné vládě do krámu příliš nehodí. Se skutečným utahováním opasků tak lze počítat až od roku 2013. Otázkou je, zda tento termín je pro ratingové agentury akceptovatelný.

Každopádně se od toho budou odvíjet i kroky americké centrální banky. Slabý hospodářský růst zatížený fiskální restrikcí neumožní Fedu jít s úrokovými sazbami jen tak nahoru. Nelze tedy zcela vyloučit, že nás čeká pětiletka zcela uvolněné měnové politiky ve Spojených státech.

To by se mělo odrazit i na kurzu dolaru, na který bych v současné době rozhodně nevsázel. Stále mi vrtá hlavou, v čem tkví jeho status bezpečného přístavu. Možná z jeho historické nadvlády jako rezervní měny centrálních bank. Ale časy se mění a i do toho nejbezpečnějšího přístavu jednou přijde silná bouře.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.