27. ledna 2011 9:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Nejvyšší čas nákupu za Atlantikem

Čína půjčí Africe deset miliard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína půjčí Africe deset miliard (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jeden z nejsledovanějších a nejobchodovanějších měnových párů, dolar-euro, dosáhl na počátku tohoto týdne na své dvouměsíční maximum. Za poslední dva týdny byl prakticky pouze jediný den, kdy euro ukrojilo část ze svých zisků, aby je však vzápětí druhý den opět vydělalo a stoupalo dále.

Hlavním tahounem tohoto pohybu jsou rostoucí spekulace na zpřísňování měnové politiky, které je dřívější v eurozóně než ve Spojených státech.

Na trzích se toto spekulativní chování investorů projevuje v rostoucích krátkodobých úrokových sazbách. A ty se právě rychleji zvyšují v eurozóně, což zatraktivňuje evropskou měnu. Otázkou je, jak dlouho takový trend vydrží a zda nedávné eurové posílení není již přehnané.

Názory jsou silné v obou táborech, ale osobně bych se přikláněl k těm zastáncům, že sázky na brzké utahování měnových kohoutů jsou již příliš vysoké. Dluhové problémy se samy nevyřeší a vlády jednotlivých států budou nuceny výrazně škrtat výdaje, a tím přidusí rozbíhající se evropskou ekonomiku. Brzké přitáhnutí opratí i ze strany ECB by tak šláplo na brzdu mnohem tvrději. Tržní eurové sazby by tak měly v reakci na ekonomické zpomalení opět klesnout, což by se mělo projevit i v oslabení evropské měny.

V horizontu dvou tří měsíců tak existuje spíše prostor pro pokles kurzu dolar-euro. Pro českou domácnost a firmu je pro stanovení koruny k dolaru důležitý i samotný kurz koruny k euru. Koruna se proti euru nyní nachází na nejsilnější úrovni za poslední více jak dva roky. Je tak nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, zda nevyužít slabý dolar k nákupu zboží za velkou louží či se nejet ohřát do některé z exotických destinací.

Miroslav Frayer, Analytik Komerční banky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.