8. září 2011 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Není švýcarská laťka příliš vysoko?

Švýcarské franky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarské franky | foto: Shutterstock

Švýcarská centrální banka překvapila globální trhy stanovením cíle minimálního měnového kurzu na 1,20 franku za jedno euro. Odměnou za tento krok jí bylo skokové oslabení franku proti euru, který během několika vteřin ztratil ze své hodnoty téměř deset procent.

Pozitivně zprávu ohodnotili nejen švýcarští exportéři, což se promítlo na vzestupu akciových burz, ale také například regionální měny. Úsměv na tváři vykouzlila především Maďarům a Polákům, kteří své bydlení z velké míry financují hypotékami ve švýcarském franku, jehož zpevňování jim vysávalo peněženky.

Ti si tak nyní mohou alespoň na chvíli oddychnout, když by se jim splácení úvěrů nemuselo nějakou dobu dále prodražovat. Dá se tedy říci, že oznámenému kroku zatleskali téměř všichni.

Otázkou zůstává, jak dlouho budou ovace přetrvávat. Kurz franku k euru se sice velmi rychle dostal nad zmíněnou úroveň a centrální banka tomu zřejmě nemusela ani pomoci přímým vstupem na devizový trh, ale bylo by krátkozraké domnívat se, že ataky na bariéru ze strany spekulantů nebudou tlačit švýcarský frank opět k silnějším úrovním.

Centrální banka sice uvedla, že ke splnění svého cíle využije nákupů zahraničních měn v neomezeném množství, ale je v jejích silách vskutku bojovat neomezeně a proti celému světu?

Aby její rozhodnutí bylo úspěšné, bude dle mého názoru zapotřebí do bitvy proti silnému franku zapojit i ostatní centrální banky, případně tento krok umocnit jinými opatřeními. Bez takové podpory nastavená laťka zřejmě nevydrží.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky