12. května 2011 7:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Noční můra v Řecku - vládce trhu

Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku | foto: Reuters

Po kratší odmlce, která byla způsobena očekáváním na zasedání ECB, se pozornost investorů opět přesunula k problémům s evropskými dluhy. Ratingové agentury se v poslední době v revizích svých hodnocení neustále předhánějí.

Jako poslední přišlo snížení hodnocení Řecka. Nicméně si nemyslím, že by samotné snížení řeckého ratingu hrálo pro finanční trhy v současné době až tak významnou roli, když trochu nadneseně není již tak důležité, jakým spekulativním ratingovým stupněm Řecko disponuje. Investoři nyní spíše bedlivě sledují nové zprávy ohledně řešení tamější situace. Neověřenými spekulacemi se finanční trhy hemží čím dál tím víc.

Tou nejnovější je, že Řecko by mělo v červnu dospět k nové záchranné dohodě. Bude se v rámci ní mluvit i o restrukturalizaci dluhu? Anebo se zadluženému Řecku opět půjčí za výhodnější podmínky a napřesrok neudržitelnou situaci veřejných financí budou evropští představitelé řešit znovu? Není snad ani zapotřebí připomínat vývoj požadovaných výnosů za držbu řeckého dluhu. Na těchto úrovních není možné ze strany vlády financovat svoje hospodaření.

MIROSLAV FRAYER, Analytik KB

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč