21. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Pomůže Fed ekonomice?

Budova americké centrální banky Fed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova americké centrální banky Fed | foto: Reprofoto

Oči investorů se upírají především na to, zda americká centrální banka napumpuje další finanční prostředky do ekonomiky. Fed již v minulosti naznačil, že v případě nedostatečného pokroku k plné zaměstnanosti přistoupí k novým měnovým stimulům.

A zdá se, že se tato slova pomalu naplňují. Po přívětivých údajích z počátku roku jsme již několikátý měsíc v řadě nezaznamenali další zlepšení.

To by mohlo být argumentem pro centrální banku, proč spustit třetí kolo kvantitativního uvolňování. Nabízí se otázka, v jaké formě by mělo přijít. Pokračování v současné operaci Twist, v rámci které Fed prodává krátkodobé dluhopisy a nakupuje dlouhé, je vzhledem k již nízkému objemu držených krátkých papírů poměrně omezené.

V úvahu tak připadá další navýšení bilanční sumy Fedu, kolegové ze Société Générale předpokládají nárůst o 600 miliard dolarů během následujících šesti měsíců. Centrální banka by měla nakupovat cenné papíry navázané na trh nemovitostí a státní dluhopisy v poměru 40/60 procent. Tyto nákupy byměly být následně sterilizovány přes termínovaná depozita a reverzní repo operace za účelem vyhnutí se rostoucím inflačním očekáváním v dlouhodobém horizontu.

Miroslav Frayer, analytik KB

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!