18. září 2013 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Překvapí americká centrální banka?

Budova americké centrální banky Fed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova americké centrální banky Fed | foto: Reprofoto

Dlouho očekávaná událost na finančních trzích je tady. Již včera začalo dvoudenní zasedání americké centrální banky, výsledky se dozvíme dnes v podvečer. Investoři do rizikových aktiv se obávají výprodejů s tím, jak Fed přistoupí k postupnému omezování kvantitativního uvolňování.

Co může ovlivnit dění na finančních trzích? Konsenzus trhu počítá se snížením měsíčních nákupů aktiv o 10 mld. USD od začátku října. To by mělo nechat trhy víceméně v klidu. Bude tak především záviset na Benu Bernankem, jak bude na tiskové konferenci vůči posluchačům sdílný zejména ohledně doby trvání kvantitativního uvolňování (QE) a přístupu ke zpřísňování měnové politiky.

Na červnovém zasedání zaznělo, že QE bude ukončeno v okamžiku, kdy míra nezaměstnanosti klesne na 7 %. Fed počítal, že této úrovně bude dosaženo zhruba v polovině příštího roku. Nicméně pokud promítneme dosavadní vývoj nezaměstnanosti na několik měsíců dopředu, mohli bychom této hranice dosáhnout již na přelomu roků 2013 a 2014.

ČTĚTE TAKÉ:

Nabízí se tak otázka, zda se centrální banka bude držet cíle 7 %, nebo termínu ukončení v polovině roku. Předpokládáme, že Fed se stanovené úrovně striktně držet nebude a bude posuzovat i další parametry trhu práce s tím, že k ukončení QE dojde na konci prvního čtvrtletí 2014.

Fed zároveň poprvé představí makroekonomickou prognózu pro rok 2016. Ekonomický růst by měl po očekávaných 3,3 % v roce 2015 dále akcelerovat, což by mělo vést ke snížení míry nezaměstnanosti k 5,5%na konci roku 2016 a prakticky k uzavření produkční mezery.

V té době by se již klíčová sazba centrální banky měla nacházet poblíž neutrálních úrovní (4,0 %). Nicméně dosavadní prognóza Fedu pro následující roky ukazuje na nižší než neutrální úrovně sazeb, a tak připouštíme, že Fed by mohl považovat tento scénář za příliš "agresivní". Odhadujeme, že nová prognóza bude počítat s klíčovou sazbou spíše okolo 3,0 %. Na druhou stranu úrovně pod 2,75 % by byly ospravedlnitelné jen zhoršeným ekonomickým výhledem, což nyní nepředpokládáme.

Miroslav Frayer, analytik KB