9. června 2011 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Překvapí opět ECB investory?

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Evropská centrální banka (ECB) na svém posledním květnovém zasedání trhy pořádně překvapila, když namísto očekávaného ohlášení červnového zvyšování úrokových sazeb zvolila mnohem mírnější tón, který vedl k přehodnocení přesvědčení analytiků o brzkém zpřísňování měnové politiky.

Dnešní zasedání ECB tak na sebe upoutá pozornost mnoha investorů. Přitažení měnových kohoutů by bylo pro trhy velkým překvapením, se kterým nepočítá žádný z dotázaných ekonomů. Na trhu se ale obecně předpokládá, že šéf ECB J. C. Trichet by měl trhy připravit na červencové zvýšení úrokových sazeb. Prakticky jediným důvodem tohoto kroku by mělo být ukotvení inflačních očekávání.

Na druhou stranu i samotná ECB připouští, že by celková inflace měla během druhé poloviny letošního roku klesat. Zároveň se objevují hlasy, že současné ekonomické zpomalení v eurozóně nemusí být pouze krátkodobého charakteru. Já se ale domnívám, že velkou zásluhu na tomto snížení ekonomické aktivity má ničivé japonské zemětřesení.

V Japonsku již dochází k obnovení produkce, což se s určitým zpožděním příznivě promítne i do evropských makroekonomických čísel, což by celkově nemělo ospravedlňovat úrokové sazby na takto nízkých úrovních.

Trhy tedy budou v proslovu pana Tricheta hledat slůvka signalizující červencové zvýšení sazeb. Jejich nalezení by vyvolalo zájem investorů o nákup evropské měny a úrokových sazeb. Bude tomu ale skutečně tak? Anebo ECB opět překvapí a očekávání zvýšení sazeb se opět ochladí?


Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.