19. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Vstoupí ECB opět na trhy?

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

Na finančních trzích to opět vře. Olej do ohně přilívá situace ohledně španělských veřejných financí. Prognózy ukazují na zvýšení státního dluhu k 80 procentům hrubého domácího produktu (HDP).

A to přes ohlášené škrty ve vládních výdajích v objemu zhruba 27 miliard eur, které by měly vést ke snížení deficitu v letošním roce na 5,3 procenta HDP z loňských 8,5 procenta. Trhy zůstávají velmi skeptické. Plánovaný schodek pro rok 2013 pod úrovní maastrichtského kritéria (3 procenta HDP) je pak jen přáním z říše snů.

Důležitou zkouškou pro Španělsko bude čtvrteční aukce 2letých a 10letých dluhopisů. Trhy „ocenily“ aktuální situaci výprodejem španělských cenných papírů, který měl v pondělí za následek růst výnosů 10letého dluhopisu nad 6 procent. Nad touto úrovní se nacházely naposledy v listopadu. Co je ale podstatnější, je fakt, že proražení této hladiny posléze vedlo k poskytnutí finanční pomoci v případě Řecka nebo Portugalska. Otázka, která se tak nabízí, je bezesporu ta, zda tyto dvě země bude, či nebude následovat i Španělsko.

Evropská centrální banka (ECB) zatím mlčí. V minulém týdnu se k nákupům dluhopisů ohrožených zemí neodhodlala, o to silnějším tlakům však čelí tento týden. Někteří evropští centrální bankéři jsou však méně nadšení z opětovné aktivace programu SMP na odkup státních cenných papírů. Přesto se ale zdá, že je právě tento nástroj tím nejvhodnějším pro boj s dluhopisovým trhem. Pokud tak zájem o španělské papíry v nadcházejících aukcích bude minimální, mohla by ECB opět jejich část do svého portfolia nakoupit. Vstoupí tedy ECB opět na trhy?

Miroslav Frayer, analytik KB