19. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Vstoupí ECB opět na trhy?

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

Na finančních trzích to opět vře. Olej do ohně přilívá situace ohledně španělských veřejných financí. Prognózy ukazují na zvýšení státního dluhu k 80 procentům hrubého domácího produktu (HDP).

A to přes ohlášené škrty ve vládních výdajích v objemu zhruba 27 miliard eur, které by měly vést ke snížení deficitu v letošním roce na 5,3 procenta HDP z loňských 8,5 procenta. Trhy zůstávají velmi skeptické. Plánovaný schodek pro rok 2013 pod úrovní maastrichtského kritéria (3 procenta HDP) je pak jen přáním z říše snů.

Důležitou zkouškou pro Španělsko bude čtvrteční aukce 2letých a 10letých dluhopisů. Trhy „ocenily“ aktuální situaci výprodejem španělských cenných papírů, který měl v pondělí za následek růst výnosů 10letého dluhopisu nad 6 procent. Nad touto úrovní se nacházely naposledy v listopadu. Co je ale podstatnější, je fakt, že proražení této hladiny posléze vedlo k poskytnutí finanční pomoci v případě Řecka nebo Portugalska. Otázka, která se tak nabízí, je bezesporu ta, zda tyto dvě země bude, či nebude následovat i Španělsko.

Evropská centrální banka (ECB) zatím mlčí. V minulém týdnu se k nákupům dluhopisů ohrožených zemí neodhodlala, o to silnějším tlakům však čelí tento týden. Někteří evropští centrální bankéři jsou však méně nadšení z opětovné aktivace programu SMP na odkup státních cenných papírů. Přesto se ale zdá, že je právě tento nástroj tím nejvhodnějším pro boj s dluhopisovým trhem. Pokud tak zájem o španělské papíry v nadcházejících aukcích bude minimální, mohla by ECB opět jejich část do svého portfolia nakoupit. Vstoupí tedy ECB opět na trhy?

Miroslav Frayer, analytik KB

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč