12. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

FRAYER: Zpevnění koruny? Zatím není postor

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

Ti, kteří na začátku roku zaujali v české koruně vůči euru ať dlouhou či krátkou pozici, na své investici v průběhu prvního půlroku letošního roku nevydělali. Od poloviny března však koruna utrpěla ztráty ve výši čtyř procent a euro tak podražilo o jednu korunu.

To bylo především důsledkem prohlubující se recese a neatraktivního úrokového diferenciálu. Oslabení koruny však bylo vítaným faktorem pro exportně orientovanou domácí ekonomiku.

Společně s nedávným snížením úrokových sazeb ze strany ČNB tak došlo k uvolnění měnových podmínek, které by mělo nadále české hospodářství podpořit. Bohužel by ale nemělo stačit na to, aby se tuzemská ekonomika za celý letošní rok vyhnula červeným číslům. Není se proto ani čemu divit, když se koruna nachází na slabší než rovnovážné úrovni, jejíž výše se nyní nachází těsně pod hranicí 25 korun za euro.

ČTĚTE TAKÉ

Pro nejbližší období ale příliš prostoru k návratu k této hladině nevidíme kvůli přetrvávající nejistotě ohledně řešení dluhové krize a nepříznivému makroekonomickému výhledu.

Nízké úrokové sazby pak spíše budou investoři využívat k financování svých spekulativních investic v jiných aktivech. V ročním horizontu pak předpokládáme návrat kurzu k rovnovážné úrovni. Vezmeme-li však v úvahu slabší hospodářský růst pro rok 2013, který jsme revidovali z předchozích 1,3 procenta na 0,9 procenta, posunuli jsme naši prognózu o zhruba jedno procento směrem k vyšším úrovním. Na konci letošního roku by se kurz měl pohybovat okolo 24,7 koruny za euro, v polovině příštího roku pak poblíž 24,50.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Miroslav Frayer, analytik KB

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?