17. prosince 2013 14:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fred, Ginger a medúza za 360 milionů. Tančící dům má nového majitele

Barevně osvětlený Tančící dům působí ještě dynamičtějším dojmem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevně osvětlený Tančící dům působí ještě dynamičtějším dojmem. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražský Tančící dům má definitivně nového majitele. Firma CBRE Global Investors ji prodala Pražské správě nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly za 360 milionů korun. Cenu zveřejnila společnost Jones Lang LaSalle, která prodej zprostředkovávala.

O stavbu mělo zájem zhruba deset investorů včetně developerské skupiny Central Group, která za ni nabídla deset milionů eur. "Proces prodeje Tančícího domu, tedy jedné z nejvíce ikonických budov střední Evropy, dost možná Evropy celé, potvrzuje fakt, že budovy s výjimečnou architekturou vždy vzbudí výjimečný zájem investorů," řekl deníku E15 vedoucí investičního oddělení Jones Lang LaSalle Stuart Jordan.

Dosavadní majitel CBRE Global Investors zůstane v budově i nadále jako jeden z nájemců. "Tančící dům je moderní budova v dobré lokalitě a dalšími kvalitami, pro které jsme si budovu vybrali jako sídlo naší společnosti i do budoucna," prohlásil generální ředitel CBRE Global Investors pro region CEE Martin Sabelko.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý bankéř Václav Skala, který nyní žije v Monaku, byl v letech 1990 až 1996 předsedou představenstva Bankovního domu Skala, který zkrachoval. V roce 1997 tehdejší ministr financí Ivan Pilip vyčíslil podporu Skalově bance, která přišla o bankovní licenci, na 3,18 miliardy korun.

Kromě toho Skala na začátku devadesátých let spoluzakládal později vytunelovaný fond Trend, z nějž zmizela více než miliarda korun. V Česku nyní Skala vlastní několik realitních společností včetně Pražské správy nemovitostí.

Tato společnost ve velkém nakupuje a poté rozprodává bytové objekty a činžovní domy, především v Praze. V loňském roce měla firma podle deníku E15 na účtu nerozděleného zisku z minulých let 1,9 miliardy korun.

Fred a Ginger na nábřeží

Stavba Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží byla dokončena v roce 1996. Od té doby se na trhu objevil vůbec poprvé. Dosavadním majitelem byla společnost CBRE Global Investors, která stavbu získala v roce 2011 při převzetí evropských a asijských aktiv firmy ING Real Estate Investmen Management.

Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze.

Moderní budova zaplnila proluku po historickém domě, který byl na konci druhé světové války zasažen americkým bombardováním. Tančící dům navrhli architekti Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym, kterého k projektu přizval investor. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné.

Dům má devět podlaží s vertikálním dělením na dvě části. Díky tvaru budovy je každé patro jiné. V budově je využitelná plocha 2965 metrů čtverečních kancelářských prostor na šesti podlažích, restaurace o ploše 679 metrů čtverečních v nejvyšším patře a konferenční středisko (400 metrů čtverečních) v přízemí a suterénu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz