3. listopadu 2011 16:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Freddie Mac prohloubil ztrátu, žádá další pomoc

Hypotéka (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká hypoteční agentura Freddie Mac prohloubila ve třetím čtvrtletí ztrátu na šest miliard USD (108,5 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 4,1 miliardy USD a požádala stát o další finanční pomoc ve výši šest miliard USD.

Freddie Mac je druhým největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech.

Ztráta zahrnuje i dividendu pro stát 1,6 miliardy USD. Freddie Mac již od roku 2008, kdy ji převzal stát, získala od státu 72,2 miliardy USD.

Freddie Mac společně s větší agenturou Fannie Mae vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě více než pět bilionů USD. To je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Spolu s dalšími federálními agenturami v loňském roce podpořily téměř 90 procent nových hypoték.

Jak funguje hypoteční agentura?

Fannie Mae a Freddie Mac kupují hypoteční úvěry od bank a dalších úvěrových institucí. Ty pak jako balíčky přemění na obligace pojištěné proti nesplácení, které nabízejí investorům po celém světě.

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Daňoví poplatníci za záchranu obou firem zaplatili již zhruba 169 miliard USD a jejich záchrana je tak nejdražší pomocí státu poskytnutou firmám postiženým finanční krizí. Vláda odhaduje, že do konce roku 2014 bude muset na jejich záchranu poskytnout dalších nejméně 51 miliard USD, v extrémním případě až 142 miliard USD.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.