Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Fukušima: kdo nic neudělá, nic nezkazí

Masataka Šimizu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masataka Šimizu | foto: Reprofoto

Neúspěšní a neschopní šéfové se většinou zviditelní tím, že se snaží až příliš. Prezident japonské elektrárenské společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) Masataka Šimizu se "proslavil" naopak tím, že neudělal nic.

Tradičním znakem japonských společností je přísně hierarchická struktura. Šéf zkrátka musí rozhodovat o všem aspoň trochu důležitém. Ale co dělat v případě, kdy nejvyšší manažer zmizí a je v případě potřeby nedostupný?

Přesně tento problém nastal v Japonsku letos v březnu po ničivém zemětřesení a vlnách tsunami. Přírodní živly poškodily jadernou elektrárnu Fukušima Daiči, systém záložního chlazení selhal a po sérii výbuchů unikla do ovzduší i do oceánu radioaktivita.

Když šéfuje oživlá pohroma

Svět zaznamenal nejvážnější jadernou katastrofu od exploze v ukrajinském Černobylu.

Šimizu se krátce po havárii objevil na tiskové konferenci, kde se Japoncům za jadernou katastrofu omluvil. Poté 66letý šéf koncernu Tepco zmizel.

Ve společnosti následně zavládl naprostý zmatek a rozhodování ve firmě se zadrhlo. Místo toho, aby vedení japonské elektrárenské firmy systematicky řešilo krizovou situaci ve Fukušimě, přicházela pomalá a zmatečná rozhodnutí. "Co se to tam, sakra, děje?" postěžoval si rozčílený japonský premiér Naoto Kan.

Později Šimizu nastoupil do nemocnice, trpěl prý vysokým krevním tlakem. Podle kritiků se zde spíš schovával před odpovědností. Hodnota akcií společnosti Tepco se během tří měsíců po havárii propadla o více než 90 procent až na pouhých 159 jenů.

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima opět stoupá kouř.

Pod tlakem veřejnosti a investorů nakonec musel Šimizu na konci června rezignovat a opustit firmu.

Dnes už bývalý ředitel energetické firmy byl přitom v jejích řadách veteránem. Šimizu ve společnosti Tepco pracoval od svých 23 let, nejvyšší manažerskou pozici zastával od června 2008.

Mimochodem jeden ze Šimizuových předchůdců ve funkci musel v roce 2002 rezignovat poté, co vyšlo najevo falšování zpráv o bezpečnosti jaderných elektráren.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.