13. dubna 2012 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

G20 zřejmě schválí dalších 500 miliard pro Mezinárodní měnový fond

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

BRUSEL Skupina předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 pravděpodobně schválí zvýšení finančních prostředků Mezinárodního měnového fondu (MMF) o 400 až 500 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 7,5 až 9,4 bilionu korun) místo původně požadovaných 600 miliard dolarů. Agentuře Reuters to řekli nejmenovaní představitelé G20.

MMF v lednu odhadl, že bude potřebovat dalších 500 miliard dolarů na poskytování půjček a 100 miliard dolarů na vytvoření ochranné bariéry proti rizikům plynoucím z dluhové krize v eurozóně. Šéfka MMF Christine Lagardeová nicméně ve čtvrtek uvedla, že potřebná částka by mohla být nižší, než se předpokládalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministři G20 projednají požadavky MMF příští týden

Ministři financí G20 budou o požadavcích MMF na zvýšení finančních prostředků jednat příští týden ve Washingtonu. "Řekl bych, že se to bude pohybovat mezi 400 a 500 miliardami dolarů. Bude velmi záležet na tom, kolik přislíbí velké světové ekonomiky a evropské ekonomiky mimo eurozónu," řekl jeden z představitelů G20.

Členské země eurozóny se již zavázaly, že MMF poskytnou 200 miliard dolarů. Ostatní členové Evropské unie slíbili dalších 50 miliard dolarů. Čína a Japonsko by podle jednoho z představitelů G20 mohly poskytnout 100 miliard dolarů. Jedinými zeměmi, od kterých se nyní příspěvek na zvýšení prostředků MMF neočekává, jsou USA a Kanada, napsala agentura Reuters.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz