5. června 2012 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

G7: Proti dopadům ekonomických problémů spojíme síly

Japonský ministr financí Džun Azumi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský ministr financí Džun Azumi | foto: ČTK

TOKIO/BRUSEL Ministři financí nejvyspělejších zemí světa G7 se dohodli, že proti dopadům problémů, s nimiž se potýká Řecko a Španělsko, budou bojovat společnými silami. Po mimořádné telekonferenci věnované eurozóně to řekl japonský ministr financí Džun Azumi.

Jednání ministrů a guvernérů centrálních bank ale mělo soukromý charakter, a není tedy jasné, zda z něj bude oficiální výstup.

Japonsko se bojí dopadů krize

Azumi svým kolegům podle agentury Reuters řekl, že Japonsko se obává dopadů krize na svou ekonomiku. Projevy krize vidí například v růstu kurzu japonského jenu a naopak v propadu cen akcií.

ČTĚTE VÍCE:

Azumi členy G7 vyzval, aby potvrdili dohodu z loňského září, podle které nadměrné výkyvy kurzů měn poškozují ekonomiku. Chtěl také slyšet, že stále platí dohoda o spolupráci v měnových otázkách, která se uplatní, pokud se to ukáže jako potřebné.

Skupina G7 telekonferenci narychlo svolala teprve v pondělí. Spekulovalo se přitom, že hlavním tématem bude právě eurozóna.

G7

Skupinu G7 tvoří USA, Japonsko, Kanada, Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Dlouho to byla platforma pro řešení klíčových záležitostí globálního významu, postupně ji ale nahrazuje platforma G20. To je skupina 20 vyspělých a rozvíjejících se ekonomik, do které vedle G7 patří i rychle rostoucí země jako je Brazílie, Rusko, Indie nebo Číně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!