7. června 2019 15:15, aktualizováno  17:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gang kradl Čepru pohonné hmoty. Navrtali se do potrubí, odčerpali benzin a naftu za 200 milionů

Benzinová pumpa společnosti Čepro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa společnosti Čepro - ilustrační foto. | foto: ČeproLidovky.cz

Praha Celní správa zatkla skupinu lidí, kteří podle ní odčerpávali pohonné hmoty z potrubí společnosti Čepro u Kralovic v okrese Plzeň - sever. Škoda je kolem 200 milionů korun. Informoval o tom v pátek server Ekonomický deník.cz.

Podle něj na případ upozornili dva bývalí detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podle webu na přípravu krádeže pohonných hmot na konci loňského roku upozornili generálního ředitele Čepra Jana Duspěvu bývalí detektivové Zdeněk Blahut a Luděk Žákovec. Poznatek Blahutovi předal jeho informátor.

Zdroj obeznámený s případem deníku sdělil, že na základě informací od bývalých policistů Čepro s celníky odhalilo v lokalitě Hadačka navrtaný produktovod. „Navrtávka byla vyvedena podzemním protlakem asi 200 metrů do budovy, kde se pohonné hmoty stáčely,“ uvedl zdroj a doplnil, že podezřelou skupinu tvořili Rusové, Litevci a Češi.

Podle mluvčí krajské policie Pavly Burešové policie 14. května obdržela na tísňového lince oznámení o tom, že se v areálu jedné firmy na severním Plzeňsku pohybují podezřelé osoby. „Hlídka na místě omezila na osobní svobodě dvě osoby cizí státní příslušnosti. Použití donucovacích prostředků bylo však u jednoho z mužů neúčinné a z místa utekl,“ uvedla na webu policie. 

Při pátrání zadrželi dalšího cizince, který se údajně také podílel na trestné činnosti. Na místě našli policisté odstavený kamion, před nímž byl lodní kontejner a vedle něj karavan. „V kontejneru byl gumový vak o objemu asi 30 000 litrů a probíhalo přečerpávaní pohonných hmot do tisícilitrových barelů umístěných v návěsu kamionu,“ dodala mluvčí.

Přesný objem odcizených pohonných hmot a výše škody jsou předmětem vyšetřování, uvedla Burešová 17. května. Kriminalisté zjišťují další pachatele. Vrchní komisař zahájil 16. května trestní stíhání dvou cizinců ve věku 54 a 48 let pro krádež, kterou podle policie spáchali jako členové organizované skupiny. V souvislosti s případem policisté pátrají po muži, který z areálu firmy uprchl.

Vyjádření Duspěvy ani bezpečnostního ředitele Čepra Jiřího Nováka se nepodařilo serveru získat. Podle zakázky Čepra zveřejněné v květnu v registru smluv si ale firma objednala u společnosti Dekonta za milion korun bez DPH „odstranění navrtávky Kralovice“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!