21. července 2011 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Gang šesti' má zachránit USA. Mohutnými škrty

Oslavy oblíbeného svátku Dne nezávislosti v hlavním městě Washingtonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy oblíbeného svátku Dne nezávislosti v hlavním městě Washingtonu. | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Hrozba, že Spojeným státům dojdou 2. srpna peníze, konečně mizí. Pracovní skupina složená ze tří demokratických a tří republikánských senátorů totiž představila kompromisní plán na snížení amerického deficitu a zvýšení dluhového stropu ve výši 14,29 bilionů dolarů, za který si vláda podle zákona nemůže půjčovat.

Návrh takzvaného "Gangu šesti" má podporu napříč politickým spektrem, i podle prezidenta Baracka Obamy jde o "velmi významný krok" a opatření se vcelku blíží těm, co sám prosazoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Senátoři počítají s tím, že do roku 2014 by USA měly přestat navyšovat svůj zahraniční dluh a během deseti let by pak mělo dojít k úspoře ve výši 3,7 bilionů dolarů. Recept je jednoduchý - škrty a zvyšování příjmů.

Škrty od Pentagonu po zdravotní péči
Státní rozpočet by se měl okamžitě snížit o 500 miliard dolarů, dojde ke zmražení platů kongresmanů nebo prodeji nevyužívané půdy v držení federální vlády. U položek, jejichž výše je vázána na inflaci, se přejde k upravenému výpočtu růstu spotřebitelských cen. Výsledkem by měly být přesnější údaje a podle odhadů asi o čtvrt procentního bodu nižší výdaje.

Uskrovnit se dále musí například armáda, ministerstvo vnitra a ministerstvo obchodu. Hlavní část škrtů se však týká pojištění, reformován bude třeba program Medicare, ze kterého se částečně platí lékařská péče lidem starším 65 let a zdravotně postiženým. Díky tomu by mělo být zajištěno, že ve státním pojišťovacím fondu bude dost peněz na dalších 75 let.

INFOGRAFIKA:

Změny nastanou také na straně příjmů. Jednak se má zrušit minimální daň z příjmů ve výši 10 procent, místo ní budou vytvořena tři daňová pásma, zároveň se sníží maximální možné zdanění.

To vyhovuje republikánům, kteří celou dobu snížení daňové zátěže prosazovali. Zároveň dojde ke zrušení nebo revidování mnoha daňových výjimek od odpočtu úroků z hypoték až po charitativní dary. Celkem by opatření měla přinést bilion dolarů.

Seriózní návrh pro všechny
Další změnou má být přijetí zákona, který by vládě nařizoval povinnost sestavovat jen vyrovnané rozpočty. Podle vyjádření má tento návrh zatím nejširší podporu.

"Tohle je seriózní návrh obou stran, který Washingtonu pomůže přestat utrácet peníze, které nemáme," řekl agentuře Reuters Lamar Alexandr, senátor za republikány.

V konzervativní politické straně USA je plán "Gangu šesti" brán velmi vážně i kvůli tomu, že ho připravovali "tři nejkonzervativnější a nejrespektovanější" lidé, slovy senátora Alexandra. Uznání přichází i od demokratů, jeden z hlavních lídrů strany Harry Reid prohlásil, že "práce, kterou (ve skupině) odvedli, je naprosto výjimečná".

Ve hře je ještě jeden návrh přezdívaný jako "cut, cup and balance", volně přeloženo "osekat, zastřešit a vyvážit". Jde o iniciativu republikánů, předkládaná opatření jsou ale extrémní a prosazují pro Baracka Obamu nepředstavitelnou míru škrtání.

Ačkoli zákon prošel republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů, schválení v Senátu nikdo nečeká. I kdyby k němu došlo, Obama by zákon vetoval.

Spor o rozpočet už týdny zaměstnává americké politiky a minulý týden značně rozhoupal finanční trhy. Dokonce i představitelé Číny se nechali slyšet, že by USA měly krizi vyřešit co nejdříve a obnovit tak klid investorů. Rozepře totiž oslabují americký dolar a Čína má dvě třetiny svých rezerv investované v dolarových aktivech.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!