23. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GARNRY: Ekonomická aktivita v eurozóně se zlepšuje

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Trhy v minulém týdnu překvapila statistika HDP eurozóny, které v poslední kvartálu loňského roku překvapivě kleslo o 0,6 procenta oproti předchozímu období. Přitom se čekal jen 0,4procentní pokles. Určitě nejde o dobré zprávy, ale proč trhy na tuto zprávu nezareagovaly mnohem razantněji a nepropadly se do záporných hodnot? Proč je akciový trh tak tvrdohlavý?

Podle mě to lze vysvětlit dvěma způsoby. Zaprvé, čekalo se, že toto čtvrtletí dopadne špatně a je pravděpodobné, že revize upraví číslo o HDP směrem nahoru. Druhý důvod je ještě důležitější - trh se dívá dopředu a ne dozadu. Navíc se očekává, že se eurozóna vrátí do růstové fáze ke konci druhé poloviny letošního roku. A právě to se odráží na ocenění cash flow burzovních firem v největší míře.

Ukazatel růstu eura, který každý měsíc zveřejňuje Italská centrální banka, sleduje v reálném čase vývoj HDP v eurozóně. V lednu tento indikátor rostl už pátý měsíc v řadě, což dokazuje uzdravení ekonomické aktivity, i když zatím velmi pomalé.

Možná až příliš pomalé na to, aby dokázalo uspokojit Maria Draghiho a možná se stane spouštěčem k další měnové intervenci. Kromě toho, že tento ukazatel naznačuje zrychlení ekonomické aktivity v zemích se společnou evropskou měnou, také svědčí o tom, že se ekonomika propadá (jak můžete vidět níže, ukazatel je pod hodnotou nula).

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Ekonomická aktivita se tak na první pohled zlepšuje. A spolu s tím, jak v zemích jako je Španělsko klesají náklady na pracovní sílu a naopak rostou exporty, mají zatím akciové trhy dost důvodů pro to udržet si svoji pozitivní náladu. Samozřejmě, že se všechno může rychle změnit. Ekonomika totiž nyní roste strašně pomalu a i sebemenší otřes její důvěry by mohl shodit eurozónu zpátky do krizového módu.

Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?