Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GARNRY: O bublinách a S&P na historickém maximu

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

Americký akciový index S&P se obchoduje jen o maličko níž, než činí historické maximum 1565,15, vytvořené 9. října 2007. Každým týdnem se toto maximum může překonat. Čím se tedy liší dnešek od konce roku 2007, kdy je index na stejné úrovni?

V níže uvedené tabulce jsme načrtli 24 faktorů a podívali se na rozdíly mezi lety 2007 a 2013. Nejvíce nás praští do očí fakt, že ohodnocení S&P má oproti říjnu 2007 nižší násobky zisků a cashflow. (S&P 500 12-month forward P/E ratio a S&P 500 Price-to-Cash Flow ratio).

To znamená, že akcie dnes vypadají relativně levnější. Finanční tlak byl tehdy mnohem vyšší a situace ohledně zaměstnanosti a růstu počtu stavebních povolení je v současné době lepší než v říjnu 2007.

Na druhé straně je dnes sentiment spotřebitelů horší a reálná spotřeba domácností roste pomaleji. Jednou z největších odlišností je deficit amerického rozpočtu, který se zvýšil z -1,1 na -6,3 procent nominálního HDP.

S&P: Rozdíl mezi lety 2007 a 2013. Klikněte pro zvětšení

S&P: Rozdíl mezi lety 2007 a 2013. Klikněte pro zvětšení

Praská na akciích bublina?

Vzhledem k tomu, že je S&P 500 blízko novému historickému maximu, spustila média povyk o akciové bublině. Nicméně se současnými oceněním i trendem v různých makroekonomických proměnných těžko obstojí tvrzení, že na akciích se nafukuje bublina. Já osobně bych řekl, že příznaky případné bubliny jsou v tuto chvíli minimální, avšak pravděpodobnost bubliny stoupá tak, jak každým měsícem roste S&P 500.

Dalším důležitým ukazatelem, který se často používá pro identifikaci bublin na amerických akciích (nefinančních společností), je Tobinův koeficient q. Ten měří vztah mezi tržní hodnotou a reprodukční cenou stejných hmotných aktiv.

Jak níže ukazuje graf, aktuální koeficient q je zhruba 0,9 ve srovnání s rekordní výší 1,8 z prvního čtvrtletí roku 2000. Vzhledem k informacím, které máme, je zřejmé, že do bubliny na akciích máme daleko.

Klikněte pro zvětšení

Zdroj: Dr. Ed's Blog. Klikněte pro zvětšení

Zde uvedená data v zásadě pouze podporují náš názor, že americké akcie mohou růst dál a naše průměrná předpověď pro rok 2013 je stále 1640 bodů. Je nutné vzít v potaz, že rozptyl při prognóze na 9 měsíců je relativně vysoký a tudíž S&P 500 může snadno zakončit rok kolem hodnot 1550 nebo 1750.

Nicméně se současnými daty bych spíše počítal s 1640 než 1550 body. Finanční trhy jsou ale dynamické a my svou prognózu budeme v průběhu roku 2013 samozřejmě aktualizovat.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....