25. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GARNRY: Společná měna euro přežije

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ekonomika eurozóny přežila svou krizi a nyní dochází k zavádění mnoha reforem, které stabilizují a upevní pozici eura i celého evropského prostoru. Výsledkem je zlepšení mnoha ekonomických ukazatelů, které začínají signalizovat oživení.

Vývozní statistiky Španělska a Itálie jsou na svých historických maximech a náklady na pracovní sílu padají ve všech problémových zemích, což pomůže zvýšit konkurenceschopnost.

Lidská paměť je krátká a Evropané už zapomněli na velkou volatilitu národních měn jednotlivých států ještě z dob před zavedením měny společné. To pak vedlo k mnoha devalvacím (měnovým válkám) a bránilo zavádění strukturálních reforem.

Pokud k něčemu, tak euro tlačí jižní státy k reformám, ze kterých budou dlouhodobě profitovat. Podle mne tedy euro přežije a počet zemí, které jím začnou platit, se během následujících deseti let nejspíše zvýší.

Nízké úrokové sazby neženou banky k záhubě

Nízké úrokové sazby jsou v této bezprecedentní době často používány jako důvod, proč se současné banky řítí do záhuby. A ony přitom neumírají. Čisté úrokové marže evropských bank jako jsou Deutsche Bank nebo Danske Bank dosahují 0,84 procenta, respektive 1,14 procenta.

Jsou tedy na stejných úrovních, jako před deseti či dvanácti lety. Ve skutečnosti dosáhla úroková marže svých minim už v roce 2007. K tomu ji ale nedohnaly nízké úrokové sazby, ale velká konkurence v bankovním sektoru a vrcholící poptávka po úvěrech.

Pokud by nulové či dokonce záporné úroky byly pro banky problém, tak proč všechny banky u nás v Dánsku, včetně té naší, ještě nejsou zavřené? Jen připomínám, že Dánská centrální banka má úrokové sazby záporné.“

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank