8. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

GARNRY: Vystřelí technologické a bankovní akcie index S&P 500 do nebes?

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Pokud by sektory informačních technologií a financí byly od roku 1995 oceňovány podle svého mediánu a vše ostatní by zůstalo na svém místě, pak by se nyní index S&P 500 obchodoval na 1950 bodech. Tedy o 19,3 výše, než je tomu dnes.

Informační technologie a finance mají v současnosti historicky nejnižší ocenění

Informační technologie a finance mají v současnosti historicky nejnižší ocenění
Přestože index S&P 500 zatím letos vyskočil o 14,5 procenta, dva největší sektory - technologie a finančnictví - se stále obchodují výrazně níže, než jsou jejich historická ocenění.

Když si vezmeme poměr ceny akcie a cash flow na akcii, pak se technologické tituly v indexu S&P 500 obchodují o 45 procent níže, než je medián jejich ocenění. Konkrétně jde od roku 1995 o číslo 14,73 (viz graf níže).

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Pokud se zaměříme na poměr tržní ceny akcie a její účetní hodnoty, pak se finance (včetně bank, realitního sektoru, pojišťovnictví a diverzifikovaných financí) obchodují o 69 procent níže, než je medián jejich ocenění - tedy hodnota 1,96 od roku 1995 (viz graf níže).

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Může se index S&P 500 do roku 2015 dostat na 2000 bodů?

Informační technologie a finančnictví tvoří celkem 34,1 procenta indexu S&P 500. Pokud by došlo k výraznému nárůstu těchto dvou sektorů, mělo by to velmi pozitivní efekt i na ocenění a cenovou hladinu celého indexu.

Nynější poměr tržní ceny akcie k zisku na akcii dosahuje hodnoty 16,0, a to na základě váženého harmonického průměru. Kdyby se informační technologie a finančnictví měly vyrovnat svému mediánu, pak by se to projevilo jako 45procentní respektive 69procentní nárůst jejich cen.

Poměr P/E by se zvedl na 19,3, což už by bylo celkem drahé. Zvláště když k tomu přičteme očekávání kolem úrokových sazeb a inflace. Náš výpočet přitom vychází z toho, že ceny všech ostatních sektorů zůstanou na stejné úrovni.

Skokový nárůst těchto dvou sektorů by pomohl indexu S&P 500 na hodnotu kolem 1950 bodů. Vyjádřeno procenty, byl by o 19 procent výše, než je jeho současná cena.

Naše kalkulace ale neberou v potaz oživení ekonomiky a růst nominálních cen a zisků. I tak ale poskytují celkem dobrý obrázek toho, kam až by mohly ceny indexu S&P 500 růst.

V případě, že by u těchto dvou sektorů v příštích několika letech nastoupil proces návratu ke středním hodnotám a zohlednily bychom i rostoucí ekonomickou aktivitu (v nominálních cenách), potom by nás nemusel překvapit ani růst indexu S&P 500 na 2000 bodů.

Záviselo by to však i na několika dalších faktorech, jako třeba už žádné mimořádné události z eurozóny a návrat tohoto regionu k růstu. A zadruhé, rozvíjející se trhy by se musely vyhnout zpomalování a čínská ekonomika pak výraznějším výkyvům směrem dolů.

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank