Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jazyková zkouška? Pro gastarbeitry v Rusku jsou pohodlnější úplatky

Dělník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA  Miliony zahraničních dělníků, kteří si v Rusku vydělávají na živobytí, mají zanedlouho svůj pobyt zahajovat prokázáním znalosti ruštiny. Příslušný zákon již podepsal prezident Vladimir Putin, platit má od počátku příštího měsíce. Podle expertů lze však spíše než zlepšení jazykových znalostí čekat úplatky za úřední potvrzení.

V Rusku podle odhadů pracuje, vesměs nelegálně, 11 až 14 milionů zahraničních dělníků z postsovětských států, z toho asi třetina v Moskvě. Ale podle údajů Federální migrační služby z 860 000 cizinců, kteří loni dostali pracovní povolení, se přinejmenším pětina rusky nedomluvila.

ČTĚTE TAKÉ:

Nové opatření má podle záměru tvůrců přispět k začlenění "hostujících pracovníků" do společnosti a rovněž ochránit i je samé před četnými svízelemi způsobenými neznalostí. Sám Putin ještě během kampaně před prezidentskými volbami říkal, že bez ovládání ruštiny "nemají cizinci možnost přizpůsobit se kulturním a sociálním podmínkám země", což "vyvolává známé napětí ve společnosti".

Skeptici však o splnění nadějí vkládaných do zákona předem pochybují. "V Rusku se neplní ani požadavky, které se dají snadněji kontrolovat.

Například je kategoricky zakázáno, pod hrozbou pokuty až 700 000 rublů (asi 440 000 Kč) zaměstnávat cizince v obchodu. "Ale děje se tak všude," konstatoval Vladlen Maximov z podnikatelského sdružení Opora.

Úplatky za úřední potvrzení?

Zákon se vztahuje jen na pracovníky ze zemí, s nimiž má Rusko bezvízový styk. Výjimku však mají Bělorusko a Kyrgyzstán, protože ruštinu uznávají za úřední jazyk. Jiní mohou znalost ruštiny prokázat například maturitním vysvědčením vydaným v někdejších sovětských republikách do září 1991 anebo v Rusku po roce 1991.

Ostatním nezbude než za 6000 rublů (asi 3800 Kč) odpovědět na 15 otázek testu v některém ze 160 jazykových středisek působících při ruských vysokých školách. Anebo si opatřit osvědčení o složení zkoušky na "černém trhu", kde se prodávají i vysokoškolské diplomy a jiné doklady.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!