Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jazyková zkouška? Pro gastarbeitry v Rusku jsou pohodlnější úplatky

Dělník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA  Miliony zahraničních dělníků, kteří si v Rusku vydělávají na živobytí, mají zanedlouho svůj pobyt zahajovat prokázáním znalosti ruštiny. Příslušný zákon již podepsal prezident Vladimir Putin, platit má od počátku příštího měsíce. Podle expertů lze však spíše než zlepšení jazykových znalostí čekat úplatky za úřední potvrzení.

V Rusku podle odhadů pracuje, vesměs nelegálně, 11 až 14 milionů zahraničních dělníků z postsovětských států, z toho asi třetina v Moskvě. Ale podle údajů Federální migrační služby z 860 000 cizinců, kteří loni dostali pracovní povolení, se přinejmenším pětina rusky nedomluvila.

ČTĚTE TAKÉ:

Nové opatření má podle záměru tvůrců přispět k začlenění "hostujících pracovníků" do společnosti a rovněž ochránit i je samé před četnými svízelemi způsobenými neznalostí. Sám Putin ještě během kampaně před prezidentskými volbami říkal, že bez ovládání ruštiny "nemají cizinci možnost přizpůsobit se kulturním a sociálním podmínkám země", což "vyvolává známé napětí ve společnosti".

Skeptici však o splnění nadějí vkládaných do zákona předem pochybují. "V Rusku se neplní ani požadavky, které se dají snadněji kontrolovat.

Například je kategoricky zakázáno, pod hrozbou pokuty až 700 000 rublů (asi 440 000 Kč) zaměstnávat cizince v obchodu. "Ale děje se tak všude," konstatoval Vladlen Maximov z podnikatelského sdružení Opora.

Úplatky za úřední potvrzení?

Zákon se vztahuje jen na pracovníky ze zemí, s nimiž má Rusko bezvízový styk. Výjimku však mají Bělorusko a Kyrgyzstán, protože ruštinu uznávají za úřední jazyk. Jiní mohou znalost ruštiny prokázat například maturitním vysvědčením vydaným v někdejších sovětských republikách do září 1991 anebo v Rusku po roce 1991.

Ostatním nezbude než za 6000 rublů (asi 3800 Kč) odpovědět na 15 otázek testu v některém ze 160 jazykových středisek působících při ruských vysokých školách. Anebo si opatřit osvědčení o složení zkoušky na "černém trhu", kde se prodávají i vysokoškolské diplomy a jiné doklady.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...