24. dubna 2013 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gates propagoval nový reaktor, Korejce ale pobouřil rukou v kapse

Bill Gates si potřásá rukou s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Druhou ruku má přitom v kapse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates si potřásá rukou s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Druhou ruku má přitom v kapse. | foto: Reuters

SOUL Publicitu, jakou patrně nečekal, přinesla americkému zakladateli firmy Microsoft Billu Gatesovi návštěva v Jižní Koreji. Místo informací o firmě TerraPower vyvíjející nový typ jaderného reaktoru, kterou přijel propagovat, se v úterý v místním tisku objevila kritika Gatese za to, že si s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje potřásl rukou - a druhou měl přitom v kapse.

Fotografie Gatese s Pak Kun-hje byla na prvních stránkách všech deníků. Podle agentury AFP některé urážlivou ruku odřízly, ale většina se rozhodla ji zvýraznit.

"Kulturní rozdíl nebo projev neúcty?" napsal večerník Čungang ilbo. "Neuctivé podání ruky? Ležérní podání ruky?" ptal se list Tong-A ilbo.

Jižní Korea je hluboce hierarchickou, konfuciánskou společností, která klade velký důraz na etiketu a je velmi citlivá na jakékoli možné znevážení. Zatímco prezidentský palác odmítl případ komentovat, o to živější diskuse běží na jihokorejských sociálních sítích.

ČTĚTE TAKÉ:

"I když vezmeme v úvahu kulturní rozdíly, existuje odpovídající chování pro jisté příležitosti... jak může strčit ruku do kapsy při setkání s hlavou státu?" napsal na Twitteru jeden uživatel.

Některé zpravodajské portály přinesly sestřih fotografií Gatese, z nichž je jasné, že má svůj styl a nechat levou ruku v kapse při setkání s nejrůznějšími osobnostmi je pro něj běžné.

V roce 2008 při setkání s tehdejším jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem měl Gates rovněž ruku v kapse, zatímco na fotografii z roku 2001 svírá dlaň prezidenta Kim Te-džunga mnohem uctivěji - oběma rukama.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?