11. října 2010 19:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazela udrží Česko ve hře o ruský plyn i když naše území jen 'lízne'

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Startuje první část výstavby plynovodu, který přes české území povede plyn z projektu Nord Stream. Největší plynárenský projekt v Česku za posledních dvacet let – výstavba plynovodu Gazela – tento týden startuje. Stavba vyjde na zhruba deset miliard korun a Česko si díky plynovodu udrží pozici tranzitní země pro ruský plyn směřující do Německa.

Investorem je provozovatel páteřní soustavy plynovodů v Česku, společnost Net4Gas, náležící do skupiny RWE. V první fázi začne stavět pouze předávací a měřicí stanici u Brandova v Krušných horách. Dokončena má být v říjnu příštího roku. Funkcí stanice je převzít plyn dopravený na česko-německou hranici a poslat jej přes české území dál směrem k zákazníkům.

Stávající předávací stanice u Hory svaté Kateřiny nemá kapacitu přebírat tak velké množství zemního plynu. "Hledali jsme novou lokalitu," uvedl pro LN jednatel firmy Net4Gas Thomas Kleefuss. Samotná předávací stanice vyjde na zhruba 750 milionů korun.

Hon za věcnými břemeny
Pokládání potrubí plynovodu Gazela se zatím odkládá na rok 2012. Net4Gas dosud nezískal souhlas od všech vlastníků pozemků na zvolené trase plynovodu. Až po vyřešení vztahu s pozemkovými vlastníky bude společnost moci požádat o udělení stavebního povolení. Kleefuss přesto věří, že plánovaný termín spuštění Gazely na konci roku 2012 bude dodržen.

Každý vlastník, přes jehož pozemky plynovod povede, musí vydat souhlas s tzv. věcným břemenem. Zatím smlouvu s Net4Gas podepsalo okolo devadesáti procent vlastníků. "Považujeme to za úspěch, který je z velké části dán poměrně velkorysou výší finanční kompenzace, které platíme na úrovni odpovídající západním standardům," zdůraznil Kleefuss.

 Mapa trasy plynovodu Gazela.


Net4Gas kritiky stavby upozorňuje, že plynovod bude umístěn pod zemí. Neomezí tak každodenní život v obcích ani nezasáhne do rázu krajiny. Zkrátka nepřijdou ani obce, kolem nichž plynovod povede. Net4Gas rozdělí během let 2008 až 2012 granty v celkové hodnotě 100 milionů korun.

Plynovod Gazela o délce 166 kilometrů povede napříč Chomutovskem, Lounskem a severní částí Plzeňského kraje. Net4Gas již v minulých měsících vypsal veřejné soutěže, ve kterých hledá dodavatele potrubí a dalších zařízení.

Gazela je pokračováním nyní budovaného plynovodu Nord Stream, který zajistí přepravu ruského zemního plynu po dně Baltského moře do německého Greifswaldu. Zde se rozdělí do dvou větví, jedna z nich povede k česko-německé hranici v Krušných horách. Právě zde se napojí na Gazelu, která plyn přepraví přes severní a západní Čechy do Bavorska.

Příjmy za tranzit zůstanou
Všeobecně se očekává, že Rusko bude v příštích letech upřednostňovat nový plynovod Nord Stream na úkor starších plynovodů vedoucích přes Ukrajinu a Bělorusko. Pokud by Gazela nevedla přes české území, Net4Gas by přišel o poplatky za transfer ruského plynu směřujícího do Německa.

"Hlavní výhodou pro Česko bude, že díky Gazele bude nadále získávat poplatky za transfer plynu ve výši okolo 2,5 miliardy korun ročně," zmínil Kleefuss. Naopak plyn pro české i slovenské spotřebitele bude i nadále proudit stávajícím plynovodem přes Ukrajinu.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?