26. ledna 2009 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom chce mimosoudní dohodu

Šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv | foto: ČTK

BRATISLAVA Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom se chce se svými evropskými partnery dohodnout na případném mimosoudním odškodnění za zastavení dodávek plynu. Šéf společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv v rozhovoru se slovenským listem Sme řekl, že firma dává přednost jednání před soudními spory.

Za viníka sporu, kvůli němuž na Slovensko a do dalších zemí Evropské unie téměř dva týdny v lednu neproudil zemní plyn, šéf Gazpromu označil Ukrajinu.

Medvěděv: Dodávky plynu přerušila vyšší moc
Medveděv je pro mimosoudní řešení, protože Gazprom prý neměl možnost dodávat plyn do Evropy. "Byly to příčiny vyšší moci, které způsobily přerušení dodávek. A jednání Ukrajiny bylo horší než zemětřesení nebo povodeň," řekl. Na Slovensku musely kvůli přerušení dodávek plynu výrazně omezit odběr podniky, výrobu proto snížila asi tisícovka firem.

"Máme dostatek důkazů, že krizi způsobila Ukrajina. Musí proto nést veškerou zodpovědnost a následky. Co se týká našich závazků a zodpovědnosti, jsou přísně upravené ve smlouvách s našimi odběrateli.

Ceny plynu pro Evropu by se měly snížit
Těchto smluv se budeme striktně držet. Spolu s našimi partnery budeme jednat o tom, jak vyřešit důsledky této krize včetně ztrát," poznamenal Medveděv.

Ztráty má podle Medveděva i Gazprom, a to dvě miliardy dolarů (asi 44 miliard Kč).

Gazprom předpokládá, že ve druhém čtvrtletí letošního roku se ceny plynu sníží. Medveděv průměrnou cenu na letošní rok pro evropské státy odhadl na zhruba 280 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Medveděv na konci minulého týdne jednal se slovenským premiérem Robertem Ficem a vytvoření společného plynárenského podniku mezi Gazpromem a Slovenskem. Podnik by prodával plyn hlavně průmyslovým odběratelům. Ruský gigant má prý na Slovensku zájem také o projekty výstavby elektráren.

Lidovky.cz, ČTK