23. ledna 2009 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom chce se Slováky založit firmu

BRATISLAVA Slovenská vláda uvažuje o vytvoření státem ovládané plynárenské firmy se zahraničním akcionářem, která by konkurovala společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Po schůzce se zástupcem ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexandrem Medveděvem to řekl premiér Robert Fico.

Medveděv řekl, že Gazprom má zájem na Slovensku založit společný podnik, v úvahu ale podle Fica připadá i společnost RWE. "Je možné vytvořit společný podnik s Gazpromem, je možné vytvořit rovněž společný podnik s touto společností (RWE)," řekl Fico. "My jsme s RWE už jednali, asi před třemi dny," naznačil premiér.

"Gazprom už má zkušenosti. Nevidíme žádný důvod, proč bychom takto nemohli spolupracovat i se Slovenskem," řekl Medveděv. Nová společnost by podle něj měla slovenským zákazníkům dát možnost výběru dalšího dodavatele plynu.

Dominantním prodejcem plynu na Slovensku je SPP, kde Slovensko vlastní
většinu akcií, rozhodovací pravomoci nicméně mají pod kontrolou zahraniční
společnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Podíl v SPP prodala v privatizaci
bývalá vláda Mikuláše Dzurindy, Fico ale transakci v minulosti několikrát
ostře kritizoval. Partnerem v novém společném podniku by podle Fica neměli být současní akcionáři SPP.

Ruský Gazprom dlouhodobě dodává plyn přes Ukrajinu na Slovensko a dál do Evropy. Koncem loňského roku uzavřel s SPP nový dlouhodobý kontrakt na dodávku a přepravu suroviny. Kvůli sporu mezi Kyjevem a Moskvou ale zůstalo Slovensko nedávno téměř dva týdny bez přísunu ruského plynu, země proto musela omezit dodávky podnikům. Znovu začal plyn proudit až na začátku tohoto týdne.
ČTK