Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom hrozí, že omezí Evropě dodávky plynu

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

LONDÝN Spor ruského plynárenského monopolu Gazprom s Ukrajinou o ceny plynu může vyvrcholit tím, že ruský gigant omezí dodávky plynu do zemí Evropské unie.

Napsal to dnes britský list Financial Times. Gazprom chce, aby s ním Ukrajina od 1. ledna uzavřela novou dohodu o tržních cenách za odběr plynu, který za poslední rok prudce zdražil.
Ukrajina naopak požaduje, aby se Rusko drželo dohody uzavřené před třemi roky. Ta bývalé sovětské republice zajišťuje levný plyn výměnou za výhodné tranzitní poplatky pro přepravu ruského plynu do Evropy.

Gazprom nyní podle FT chce dohodu s Ukrajinou revidovat a je připraven v plynovodu přes Ukrajinu snížit dodávky o ukrajinský podíl. Šéf exportní divize Gazpromu Alexander Medveděv britskému listu řekl, že pokud by Ukrajina tento plyn dále odebírala, šlo by o krádež.

"Za omezení dodávek bude plně zodpovědná Ukrajina," řekl Medveděv. Gazprom dodává do Evropské unie plynovody přes východní a střední Evropu čtvrtinu její spotřeby zemního plynu.
EU uvedla, že rusko-ukrajinským sporem její zásobování plynem ohroženo není.

Původ sporu lze hledat na nejvyšších místech. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny kritizoval Ukrajinu za to, že odmítá přijmout nové podmínky pro dodávky zemního plynu z Ruska.

Moskva podle Putina nehodlá dotovat ukrajinskou ekonomiku levným plynem. Ukrajina předtím odmítla ruský návrh více než ztrojnásobit cenu za 1000 krychlových metrů plynu na 160 dolarů ze současných 50 dolarů.

Gazprom předpokládá, že kvůli růstu cen ropy se příští rok dostanou ceny plynu v Evropě nad 200 dolarů za 1000 kubíků.

Rusko do Evropy přes Ukrajinu ročně vyveze kolem 120 miliard metrů krychlových, které jdou vedle České republiky například také do Polska, Maďarska, Německa, Francie a Velké Británie. Rusko a Ukrajina se přely o ceny plynu již v 90. letech a problémy s cenami byly i s Běloruskem, přes které jde také významný tranzit plynu do Evropy.

Gazprom to přimělo k rozhodnutí urychlit výstavbu plynovodu pod Baltským mořem přímo do Německa. Minulý týden Gazprom za účasti německých firem a politiků oficiálně zahájil první etapu výstavby tohoto plynovodu.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.