14. ledna 2009 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom nabídl Slovensku plyn

Šéf Gazpromu Alexej Miller a premiéři Slovenska a Bulharska Robert Fico a Sergej Stanišev (zleva) na jednání o dodávkách plynu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Gazpromu Alexej Miller a premiéři Slovenska a Bulharska Robert Fico a Sergej Stanišev (zleva) na jednání o dodávkách plynu. | foto: AFP

MOSKVA Rusko by mohlo Slovensku poskytnout plyn, který je určený pro Ukrajinu, a pomoci mu tak řešit akutní nedostatek suroviny. Nabídku formou výměny dnes slovenskému premiérovi předložil šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. S návrhem prý ale musí nejprve souhlasit Ukrajina.

"Vyslovili jsme souhlas s návrhy na výměnou operaci, které předložil slovenský premiér. Je možné dodat plyn pro domácí potřebu Ukrajiny ve stejném objemu, který potřebuje Slovensko, to je přibližně 20 milionů krychlových metrů za den," řekl Miller po schůzce, které se zúčastnil za Slovensko Robert Fico a bulharský premiére Sergej Stanišev.

Medvěděv chystá summit o plynu
Ruský prezident Dmitrij Medveděv
navrhl svolat na sobotu summit zemí,
které odebírají ruský plyn.
Summit by podle Medveděva
měl pomoci nalézt
východisko z nynější krize
s dodávkami ruského plynu do
Evropy a zabránit jejímu opakování.

Ukrajinský prezident Viktor
Juščenko summit podporuje
a řekl, že by se mohl konat
v Bruselu nebo v Praze.

"Je nutná dobrá vůle Ukrajiny: je třeba otevřít kohoutky na ukrajinské straně, my dodáme plyn ukrajinským odběratelům a Ukrajina stejný objem předá Slovensku," dodal Miller.

Podobnou "výměnnou operaci" zamýšlí Gazprom podniknout i vůči Moldavsku.

Miller však řekl, že Gazprom nemůže podobný výměnný obchod nabídnout i Bulharsku, a to z technických důvodů.

Premiéři tří evropských zemí, které zřejmě nejvíce utrpěly týdenním přerušením dodávek ruského plynu přes Ukrajinu, dnes jednali s premiérem Vladimirem Putinem a mají se také setkat s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu, které kryjí asi pětinu celoevropské spotřeby, ustaly před týdnem. Problém s tranzitem ruského plynu přes Ukrajinu měla odblokovat dohoda zprostředkovaná Evropskou unií, ale ani v úterý se žádný ruský plyn přes Ukrajinu do Evropy nedostal.

Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za krizi.
Předseda Evropské komise José Barroso oběma zemím pohrozil soudními žalobami ze strany evropských plynárenských společností, pokud dodávky plynu do EU neobnoví co nejdříve.

Lidovky.cz, ČTK