1. ledna 2009 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom odstřihl Ukrajinu od plynu

Muž u plynovodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž u plynovodu | foto: SERGEI SUPINSKY AFP

MOSKVA Plynárenský koncern Gazprom spolu s úplným ukončením dodávek Ukrajině zvýšil objem plynu posílaný evropským zákazníkům. K opatření ruská firma přistoupila poté, co selhaly rozhovory jednání o nové dohodě. Rusko-ukrajinský spor může ohrozit i tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, jako se stalo počátkem roku 2006.

"Od 10:30 dnešního dne (8:30 SEČ) byly dodávky Ukrajině zkráceny o 110 milionů krychlových metrů za den, tedy plně přerušeny. Dodávky pro evropské spotřebitele se zvětšily na 326 milionů krychlových metrů za den," oznámil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, který pokrývá přibližně čtvrtinu evropské spotřeby. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do Česka, které dovozem z Ruska kryje přibližně 80 procent spotřeby suroviny, Slovensko ještě více. Český RWE Transgas v souvislosti se sporem neočekává žádné problémy se zásobováním tuzemských odběratelů. "Skupina RWE momentálně disponuje významným množstvím zemního plynu v podzemních zásobnících plynu, což spolu s výhodou využití diversifikovaných dodávek z Norska zásadním způsobem snižuje rizika související s případným výpadkem dodávek zemního plynu z Ruska od společnosti Gazprom," uvedla firma v prohlášení.

Mluvčí dodal, že problém s Ukrajinou nespočívá v neshodách na ceně plynu, ale v tom, že delegace ukrajinského podniku Naftogaz jednající ve středu v Moskvě "prostě neměla mandát podepsat nový kontrakt". Představitel Gazpromu současně ujistil o připravenosti podniku dále jednat s ukrajinskou stranou.

Jablkem sváru se jeví ukrajinský dluh za dřívější dodávky, který Gazprom i s pokutou vyčisluje na 2,1 miliardy dolarů, nová cena plynu pro letošní rok a výše poplatků za tranzit plynu do Evropy.

Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za 1000 metrů krychlových, tedy zhruba polovinu co zákazníci v Evropě. Gazprom zpočátku navrhoval cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů, ale během jednání podle ruského premiéra Vladimira Putina předložil nabídku 250 dolarů za tisíc metrů krychlových.

To však Ukrajinci odmítli, protože Rusové požadovali zachovat tranzitní poplatky v dosavadní výši necelých 1,7 dolaru za tisíc krychlových metrů a 100 kilometrů.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a premiérka Julia Tymošenková navrhli cenu plynu 201 dolarů za 1000 metrů krychlových při zvýšení poplatků za tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu na nejméně dva dolary za 1000 metrů krychlových a 100 kilometrů.

"Máme pocit, že na Ukrajině jsou politické síly, které jsou velice zainteresovány na tom, aby mezi našimi zeměmi vypukl konflikt o plyn," prohlásil ve středu Miller, podobně jako již dříve naznačili ruský prezident a premiér.

Přerušení dodávek Ukrajině by mohlo narušit i tranzit plynu dále do Evropy. Ukrajinský Naftogaz totiž již dříve pohrozil, že v takovém případě by mohl konfiskovat plyn určený pro evropské zákazníky. Moskva a Kyjev však zatím ujišťují, že splní dohodu o tranzitu plynu evropským zákazníkům.

Lidovky.cz