6. ledna 2009 8:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom snížil dodávky plynu do Evropy na třetinu

KYJEV Podle ukrajinského Naftogazu ruský plynárenský monopol Gazprom snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy zhruba na třetinu normální úrovně. Tento krok se podle ukrajinské energetické firmy odrazí na toku plynu do zemí Evropské unie "během několika hodin". Gazprom v důsledku sporu s Kyjevem již v pondělí snížil objem plynu přepravovaného na hranici s Ukrajinou asi o pětinu.

Mluvčí Naftogazu upřesnil, že objem plynu proudícího přes Ukrajinu se nyní pohybuje kolem 92 milionů metrů krychlových za den ve srovnání se zhruba 300 miliony kubíků před 1. lednem. "Znamená to, že během několika hodin bude mít Evropa s dodávkami plynu problém," řekl.

Podle tiskového mluvčího společnosti RWE Transgas Martina Chalupského jsou dodávky norského plynu severní cestou do ČR v plné výši a firma aktuálně plně využívá tento zdroj pro zásobování. "Situaci analyzujeme, ale důvody výrazného poklesu nejsou přesně identifikovatelné. Máme k dispozici pouze informace, že tranzitní dodávky přes Ukrajinu na Slovensko do předávací stanice Velké Kapušany byly omezeny," doplnil Chalupský. Těžba z podzemních
zásobníků plynu na našem území byla spuštěna na plný výkon. "S využitím norských dodávek a zásobníků jsme schopni aktuálně pokrýt spotřebu zemního plynu v ČR," dodal Chalupský.

Těžké problémy bezprostředně po sdělení Naftogazu již oznámilo Bulharsko. Export plynu přes Ukrajinu podle státního podniku Bulgargaz nejprve klesl na kritickou hranici a poté byly všechny ruské dodávky do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie zastaveny.

Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. K pondělnímu zkrácení dodávek o víc než 65 milionů kubíků Gazprom přistoupil po poradě s ruským premiérem Vladimirem Putinem a tento výpadek postihl i Českou republiku.

Gazprom tvrdí, že jeho postup má přimět Ukrajinu, aby ze svých zásob kompenzovala množství plynu, které si z tranzitu neoprávněně neodebrala. Během prvních čtyř dnů letošního roku šlo podle Gazpromu o 65,3 milionu metrů krychlových plynu, která firma požadovala od Kyjeva nahradit do 8:00 SEČ dnešního dne.

"Optimalizovat" vývoz plynu prý Gazpromu nařídily ruské celní úřady, podle nichž nedohodnutý odběr plynu Ukrajinci porušuje ruské předpisy a zákony. "Odpovědnost za změny v přepravě plynu a následné snížení jeho dodávek leží na ukrajinské společnosti Naftogaz," tvrdí Gazprom.

Delegace Evropské komise a českého předsednictví se dnes v Kyjevě bude sporem Ruska Ukrajiny opět zabývat. Dnes má na programu také setkání se zástupci Gazpromu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!