12. ledna 2009 22:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom viní Ukrajinu z nové krize

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

MOSKVA/KYJEV Ruský plynárenský monopol Gazprom dnes večer obvinil Ukrajinu z vytváření nové krize v tranzitu plynu do Evropy. Kyjev údajně dělá problémy tím, že žádá Moskvu, aby zaplatila za "technický plyn", s jehož pomocí má být v úterý obnoven tlak v tranzitním plynovodu.

Gazprom dnes potvrdil, že dodávky plynu z Ruska do Evropy budou zřejmě obnoveny v úterý v 8:00 SEČ. Ruský plyn dodávaný přes Ukrajinu by v zemích EU mohl být zhruba 24 hodin po obnovení dodávek. "Gazprom zítra (v úterý) ráno začne s přepravou plynu přes (ruskou) stanici Sudža pro západní odběratele a do stanice Orlovka (na Ukrajině), která zajišťuje přepravu plynu odběratelům na Balkánu," ohlásil po návratu z Bruselu šéf ruského koncernu Alexej Miller premiérovi Vladimiru Putinovi v jeho rezidenci v Novo-Ogarjovu. "Budeme doufat, že na Ukrajině nevzniknou žádné překážky pro práci pozorovatelů (kteří mají přepravu plynu
kontrolovat)," dodal.

Někteří ruští činitelé však již během dne naznačovali, že další možnou překážkou obnovení toku plynu by mohly být neshody Ruska a Ukrajiny ohledně toho, kdo zaplatí za "technický plyn". Aby se mohly dodávky obnovit, je zapotřebí zvýšit v plynovodu tlak za použití relativně vysokého objemu dodatečného plynu. Otázka však je, která z obou stran tento spotřebovaný plyn zaplatí, a tím nepřímo přizná svou vinu za celou krizi.

Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková odpoledne prohlásila, že Kyjev by byl ochoten za technický plyn zaplatit, jakmile bude s Gazpromem podepsána dohoda o cenách a tranzitu na letošní rok. Později se však zřejmě z Kyjeva ozvaly hlasy, aby Rusko platilo za technický plyn samo.

"Takovýmito prohlášeními ukrajinská strana vytváří krizovou situaci okolo tranzitu ruského plynu evropským zákazníkům," uvedl v prohlášení mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

V prvních dnech roku, kdy Rusko dodávalo plyn do zemí EU, ale již ne Ukrajině, Kyjev uváděl, že část exportovaného plynu musí používat jako technický plyn k udržení plynovodu v chodu. Moskva však na to konto obvinila Kyjev z "krádeží" plynu a zastavila kohouty úplně.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…