11. září 2013 6:00, aktualizováno  17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom vrátil RWE 1,5 miliardy dolarů. Jsou pro českou divizi

Gazprom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA/MOSKVA Částka 1,5 miliardy dolarů (29 miliard Kč), kterou německé skupině RWE vrátil ruský Gazprom za platby za dodávky plynu, je určena pro českou divizi RWE Transgas. Řekl to mluvčí českých aktivit RWE Martin Chalupský.

RWE byla ve sporu s Gazpromem kvůli vysokým cenám plynu a v červnu arbitr rozhodl o změně výpočtu cen a vyplacení náhrady za platby od května 2010. Výše náhrady však tehdy nebyla zveřejněna.

"Tribunál přiřkl firmě RWE Transgas částečnou náhradu za platby uskutečněné od května 2010, která činí zhruba 1,5 miliardy dolarů," uvedla podle agentury Reuters firma Gazprom v prospektu k emisi dluhopisů. Mluvčí exportní divize Gazpromu upozornil, že skupina RWE již tyto peníze dostala.

Smlouvy na plyn jsou pro evropské energetické firmy velký problém. Většina společností uzavřela s dodavateli dlouhodobé dohody v době, kdy ceny byly vysoké. Nyní však musí prodávat plyn konečným zákazníkům za nižší tarify. Proto se snaží vyjednat snížení svých nákupních cen.

Gazprom

Gazprom je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí střední a východní Evropě včetně Česka, Polska a Maďarska. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!