3. března 2008 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gazprom zavírá Ukrajině kohout

MOSKVA Ruský plynárenský gigant Gazprom Ukrajině omezil dodávky zemního plynu o 35 procent. Kyjev podle Gazpromu stále dluží za loňské dodávky a odebírá plyn bez dohody pro letošní rok. Vývozy do Evropy by krok Gazpromu neměl nijak ovlivnit, podle společnosti RWE Transgas se nijak nedotkne ani odběratelů v Česku.

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov sdělil, že dodávky Ukrajině byly sníženy o 46 milionů krychlových metrů denně; což představuje 35 procent ukrajinského dovozu, jejichž zastavením Gazprom hrozil. Naftogaz mluvil jen o 30 milionech metrů krychlových; dodal, že toto množství není nijak podstatné a že na domácí spotřebitele to nebude mít žádný dopad.

Ukrajina normálně dostává 135 milionů kubíků plynu denně a dál do Evropy Gazprom dodává kolem 410 milionů kubíků. Kuprijanov slíbil, že na dodávky do Evropy nebude mít spor s Ukrajinou žádný vliv.  "Gazprom je spolehlivý dodavatel, nemůžeme a nebudeme však dodávat plyn bez bez placení," řekl mluvčí.

Uvozovky dolníMluvčí RWE:
Česka se spor Ruska a Ukrajiny nijak nedotkne.Uvozovky horní

"Obavy týkající se spolehlivosti dodávek zemního plynu do České republiky jsou neopodstatněné," uvedl mluvčí energetické společnosti RWE Transgas Martin Chalupský. Gazprom podle něj předpokládá, že zcela splní podmínky kontraktů o dodávkách zemního plynu do České republiky.

Ukrajina: Dluh jsme zaplatili
"Ani předcházející spory mezi Ruskem a Ukrajinou nikdy neovlivnily dodávky zemního plynu pro zákazníky skupiny RWE v ČR," dodal Chalupský. Případné výpadky by podle něj šlo pokrýt z podzemních zásobníků, v nichž je díky nižším odběrům kvůli nynějšímu teplejšímu počasí dostatek zemního plynu.

Minulý týden ruský podnik Ukrajině opětovně pohrozil omezením dodávek plynu o 25 procent, tedy celý vývoz z ruských zdrojů, pokud Kyjev nedoplatí zbylou dlužnou částku. Ukrajina naopak tvrdí, že dluh vyrovnala. Zbylé tři čtvrtiny dodávek plynu sice na Ukrajinu proudí rovněž přes plynovody Gazpromu, tento plyn ale Kyjev kupuje od Turkmenistánu.

Gazprom zkrátil Kyjevu dodávky pouhý den po prezidentských volbách v Rusku. V nich podle očekávání zvítězil dosavadní první místopředseda vlády Dmitrij Medveděv, který je rovněž šéfem Gazpromu. Dodávky od Gazpromu pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v Evropě, v České republice a na Slovensku zajišťují naprostou většinu spotřeby.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko se minulý měsíc dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na řešení otázky ukrajinského dluhu za plyn v sumě 1,5 miliardy dolarů (25 miliard korun) a ještě minulou středu označil Juščenko otázku ukrajinského dluhu za loňské dodávky vyřešenou. Pozdější návštěva ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové v Moskvě ale mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolala nové napětí a sérii rozporných vyjádření.

Gazprom začal minulý týden zdůrazňovat, že Kyjev nemá uzavřenu dohodu na letošní rok. Také uvádí, že Ukrajina mu dluží za loňské dodávky více než 600 milionů dolarů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!