2. června 2009 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

General Motors se podařilo udat Hummer, ale neví se komu

Hummer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hummer | foto: ČTK

NEW YORK Největší americká automobilka General Motors, která v pondělí vyhlásila bankrot, se dohodla na prodeji své legendární značky Hummer. Uvedla to dnes agentura AP. Jméno nového majitele ani kupní cena zatím nejsou známy. Dohoda by měla ve Spojených státech zachránit více než 3000 pracovních míst.

Hummer je terénní vůz, který se mimo jiné vyznačuje i velmi vysokou spotřebou. Automobilka se značku snažila prodat téměř rok, stále však nemohla najít zájemce. Značku teď prodává v rámci reorganizace, nad kterou dohlíží konkurzní soud.

Transakce předpokládá, že nový investor bude razantně financovat budoucí výrobní programy značky Hummer. Podle podmínek dohody by se ale Hummer měl po určitou přechodnou dobu i nadále vyrábět v závodech General Motors a využívat i dalších služeb automobilky.

General Motors loni se ve Spojených státech prodal přes 27 tisíc vozů Hummer, což byl proti předchozímu roku propad více než o polovinu. V základní výbavě se Hummer prodává asi za 31.000 dolarů (zhruba 600 tisíc korun). Se všemi doplňky se cena vyšplhá na téměř 72.000 dolarů (asi 1,356.000 Kč).

GM chtěla značku prodat už dlouho
Šéf General Motors Fritz Henderson už v dubnu řekl, že automobilka očekává konečné návrhy od tří zájemců zhruba do měsíce. "Jsem si jist, že značce Hummer se bude s novými vlastníky dařit v celém světě. Pokud jde o General Motors, prodej značky Hummer dál urychlí přeměnu GM ve štíhlejší automobilku s jasným zaměřením a větší konkurenční schopností," řekl šéf GM North America Troy Clarke.

General Motors se snaží prodat i značky Saab a Saturn, výrobu značky Pontiac postupně utlumí a zaměří se na značky Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC. General Motors v pondělí vyhlásil bankrot a předpokládá, že se mu podaří firmu reorganizovat za 60 až 90 dní.

ČTK