11. ledna 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Geniálně jednoduché. S krabičkou od Kodaku naskenujete staré kinofilmy

Kodak Mobile Film Scanner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kodak Mobile Film Scanner | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Způsobů, jak naskenovat staré negativy fotografií do digitální podoby, je dnes celá řada, většina z nich ale není zrovna moc levná. Ano, umí to lepší skenery, pokud tedy nějaký takový máte doma. Jsou k tomu určena i samostatná zařízení. I ta bývají docela drahá. Kodak ale přichází s levným řešením, které navíc zvládne obsluhovat každý.

Je to taková obyčejná kartonová krabička. Když ji ale rozložíte, je to jednoduchý skener negativů. V kartonové krabici od Kodaku se ukrývá baterie a svítilna, která kinofilm prosvítí. Na horní část ve složeném stavu přijde smartphone, jehož fotoaparát míří přímo na podsvícené pole s kinofilmem.

Kodak Mobile Film Scanner
Kodak Mobile Film Scanner

Ve smartphonu stačí spustit aplikaci od Kodaku a lze začít skenovat. Je to jednoduché, rychlé a funguje to opravdu skvěle. Asi jediným problémem může být právě umístění onoho chytrého telefonu na vrchol celé sestavy. Kodak počítá s tím, že čočka foťáku bude někde uprostřed, spousta dnešních telefonů má ale fotoaparáty různě v rozích a navíc nemají jen jednu čočku.

Správně „naštelovat“ telefon tak může být trochu otrava a komplikace, jinak tento nápad funguje geniálně jednoduše. Navíc není vůbec drahý. Svůj Mobile Film Scanner by měl Kodak zanedlouho začít prodávat za 29 dolarů, tedy v přepočtu asi 660 korun.

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz