22. listopadu 2011 7:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Geniální investor, který stojí za první obětí eurokrize v USA

Jon Corzine | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jon Corzine | foto: Reuters

PRAHA  Za dvě desítky let, které strávil v investiční bance Goldman Sachs, si Jon Corzine vysloužil pověst neohroženého obchodníka, který se nebojí posouvat hranice rizika. Není proto překvapivé, že poté, co v roce 2009 neobhájil post guvernéra státu New Jersey, se Corzine rozhodl vrátit do světa finančnictví.

V březnu 2010 nastoupil do čela brokerské společnosti MF Global. Ale stačilo jen dvacet měsíců, a MF Global zbankrotovala. Na konci října oznámila ztrátu 192 milionů dolarů.

Seriál LN o padlých finančních žralocích:

Co se stalo, že ostřílený matador s puncem "neomylného hocha od Goldmanů" přivedl ke krachu jednu z největších amerických makléřských firem? Sázka na riziko tentokrát nevyšla, podcenil rozsah evropské dluhové krize.

Smutné prvenství

Jeho firma tak získala smutné prvenství - stala se první americkou obětí eurokrize. Do dluhopisů nejohroženějších zemí, jako jsou Irsko, Portugalsko, Itálie či Španělsko, investovala víc než šest miliard dolarů. Zpráva, že Řecko nebude schopné dluhy splácet, mu pak zlomila vaz.

Corzine byl v Goldman Sachs známý tím, že neztrácel nervy ani u obchodů, které se zdály být ztracené. V roce 1986 tak třeba vsadil na státní dluhopisy, které v té době ztratily na hodnotě asi 150 milionů dolarů.

Po pět měsíců odmítal odepsat ztráty a nakonec se mu to vyplatilo. Když se na trhu podmínky změnily, banka na tomto obchodu vydělala asi deset milionů dolarů navíc.

O osm let později zase obchodníci, kteří pod ním pracovali, prodělávali na jednom obchodu asi 100 milionů dolarů měsíčně. Corzine zase odolal, a pomohl tak daný rok k firemnímu zisku před zdaněním, který narostl o 80 procent. Není proto divu, že ve stejném roce získal křeslo nejvyššího šéfa Goldman Sachs a stal se výkonným šéfem banky.

Jon Corzine a jeho životní dráha - grafika

Jon Corzine a jeho životní dráha - klikněte pro zvětšení

 

"Jestliže to byl dobrý obchod za 100 dolarů, tak on z toho chtěl udělat tisíc či milion dolarů," popisují Corzineho přístup jeho bývalí kolegové. Právě pověst muže s geniálními instinkty mu vynesla křeslo šéfa MF Global, společnosti s takřka 230letou tradicí.

"Tohle celé je spojené s mýtem, že lidé z Goldman Sachs jsou nejlepší v tom, jak si poradit s rizikem," vystihla důvody vzestupu i pádu Corzina bývalá zaměstnankyně Goldman Sachs Janet Tavakoliová.

Velké plány, které skončily bankrotem

Při svém nástupu do MF Global měl přitom Corzine velké plány. "MF Global je firma s obrovským potenciálem a neuvěřitelným talentem," prohlašoval po svém nástupu do jejího čela. A dodával: "Ziskovost a zodpovědnost musí jít ruku v ruce s rozrůstáním naší značky." Krátce poté, co byl oznámen jeho nástup do čela firmy, vyletěly akcie MF Global asi o 15 procent.

On sám chtěl z makléřské firmy vybudovat celosvětovou investiční banku. A celá Wall Street mu v té době bezmezně věřila. "Bylo to jako: to je Jon Corzine, velmi známý a velmi úspěšný chlápek z Goldman Sachs. Berte ho fakt za slovo, že vybuduje investiční banku se vším, co k tomu patří," říká Rob Rutschow z investiční banky CLSA.

Jenže jak evropská dluhová krize gradovala a společnost zveřejnila vysokou ztrátu, klienti začali prchat. Selhala i vyjednávání o prodeji společnosti jiným makléřským firmám. Společnost musela v říjnu požádat o ochranu před věřiteli.

I tak se ale ekonomové domnívají, že její krach je pro světové trhy, na rozdíl od pádu Lehman Brothers, zanedbatelný. To by vlastně mohl být konec kapitoly o MF Global. Jenže se ukázalo, že banka využívala peníze klientů k vlastním účelům, což podle amerických úřadů nesmí.

Podle lidí seznámených s případem může jít až o 700 milionů dolarů. Ztráty by se tak mohly dotknout i takových společností, jako jsou JP Morgan, Deutsche Bank či televizní stanice CNBC.

Jona Corzineho tak čeká ještě dlouhé vyšetřování FBI. I když teď americké úřady MF Global vyšetřují, ještě týden před krachem měla společnost tu výsadu, že byla jednou z 22 společností, kterým americká vláda věřila natolik, že exkluzivně prodávala americké vládní dluhopisy.

Faktem je, že Corzine měl takovou dávku slušnosti, že odmítl odstupné ve výši 12,1 milionu dolarů, na něž by měl podle smlouvy nárok.