23. července 2015 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Geodeti uspořádali nejdelší kongres v Česku. Utratili přes 200 milionů

Kongresové centrum v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongresové centrum v Praze. | foto: ProfimediaLidové noviny

PRAHA V Praze se na přelomu června a července uskutečnil nejdelší kongres, který kdy Česko hostilo. Šlo o akci Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální (IUGG). Přes čtyři tisíce delegátů utratilo během jedenácti dnů v Česku přes 200 milionů korun.

V současné době se jedná o velmi neobvyklý jev. Rekordní akce se uskutečnila v pražském Kongresovém centru na Vyšehradě.

„Vzhledem k tomu, že se průměrná doba trvání kongresu v rámci statistik mezinárodní asociace ICCA zkracuje, bylo získání kongresu IUGG enormním úspěchem na poli ‚meeting industry‘. Kongres byl významným ekonomickým přínosem pro Českou republiku,“ uvedl vedoucí Czech Convention Bureau Zdeněk Giormani.

Z 200 milionů korun, které v Česku účastníci utratili, se do veřejných rozpočtů odvodem přímých a nepřímých daní dostane zpět okolo 40 procent z této částky, tedy více než 80 milionů korun. 

A z této částky získá Praha zpět do vlastního rozpočtu asi sedmnáct procent (čtrnáct milionů). „Z tohoto pohledu je přínos kongresové turistiky minimálně srovnatelný s efekty a výkony zahraničních filmových štábů,“ uvedl Petr Marhoul z Czech-In, který je organizátorem kongresu.

Praha v soutěži o pořádání tohoto mezinárodního kongresu porazila uchazeče, kterými byly Athény, Kodaň, Honolulu či Buenos Aires. Akce nabídla 230 symposií, vědeckých seminářů a porad, panelových diskusí a organizačních schůzek. A také devět unijních přednášek o aktuálních problémech geofyzikálního poznání.

Útrata turistů je v segmentu kongresové turistiky takřka trojnásobná proti běžnému turistovi a činí kolem šesti tisíc na den. V Česku se loni konalo 10. 446 konferencí a kongresů, počet účastníků dosáhl 1,38 milionu. Meziročně šlo o osm procent víc. 

ČTK