10. září 2009 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Gigant Shell opouští české rafinerie, zájem mají Poláci i Rusové

Ropná rafinerie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinerie. | foto: SERGEI GRITS ČTK

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell chce prodat svých 16,3 procenta akcií v České rafinérské. Zájem by mohl mít Unipetrol, který už má v České rafinérské majoritu. Šéf polské skupiny PKN Orlen, jíž je Unipetrol součástí, ale řekl, že bude záležet na ceně prodávaného podílu.

Zástupci Shellu v Praze ani v Haagu nechtěli zprávu komentovat.

"Pokud vím, tak Shell svůj podíl prodává. Pokud to bude za atraktivní cenu, tak my bychom svůj podíl mohli zvýšit," řekl šéf PKN Orlen Jacek Krawiec, jehož citovala agentura IS Business Wire. PKN má v Unipetrolu 63procentní podíl, zatímco Unipetrol v České rafinérské drží 51,2 procenta akcií.

Informovaný zdroj řekl agentuře Reuters, že se Shell svého podílu v České rafinérské zbavuje už asi rok. Unipetrol už několikrát uvedl, že by měl o podíl Shellu zájem, vůbec poprvé ale někdo ze zainteresovaných stran řekl, že podíl Shellu je na prodej.

Shell v České republice provozuje i síť čerpacích stanic Česká rafinérská je předním zpracovatelem ropy v České republice s roční kapacitou asi 8,7 milionu tun suroviny. Firma provozuje klíčové rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Zbylých 32,4 procenta akcií podniku drží italská energetická společnost Eni.

Zájem o rafinační kapacity v České republice už projevil i ruský Lukoil, jeho snaha ale vzbudila rozruch v českých politických kruzích.